Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Środkowej (ECCAS) zawiesiła udział Gabonu, podczas nadzwyczajnego szczytu, jaki miał miejsce w Jibloho w Gwinei Równikowej. To konsekwencja niedawnego zamachu stanu, odsuwającego od władzy prezydenta Gabonu, Alego Bongo.
Poniedziałkowy nadzwyczajny szczyt odbył się pod przewodnictwem prezydenta Gwinei Równikowej Teodoro Obianga Nguemy Mbasogo. Podkreślił on, że udział Gabonu w ECCAS został zawieszony z powodu niezgodnego z konstytucją przekazania władzy.
Od zamachu stanu w Gabonie minął ponad tydzień. Niewiele wiadomo obecnie o obalonym prezydencie Bongo, poza nagraniem wideo, w którym błagał o pomoc międzynarodową.
Podczas poniedziałkowego szczytu ECCAS, prezydent Gwinei Równikowej, apelował aby Gabon powrócił do porządku konstytucyjnego, przywracając funkcjonowanie instytucji państwowych.
ECCAS wyraziło też oczekiwania, na zaangażowanie społeczności międzynarodowej i regionalnej, celem pomocy Gabonowi wyjścia z obecnej trudnej sytuacji.
W nagraniu dla telewizji narodowej Gwinei Równikowej, przedstawiciele ECCAS zwracają się do gabońskiej junty wojskowej o zagwarantowanie bezpieczeństwa i ochrony obalonego prezydenta Bongo i jego rodziny.
Minister spraw zagranicznych Czadu, Mahamat Saleh Annadif, który odczytał uchwały szczytu, podkreślił, że Gabon ma obowiązek na mocy prawa międzynarodowego chronić wszystkich obywateli i zapewnić szybki powrót do rządów cywilnych.
Na szczycie wyznaczono również prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej Faustina-Archange Touadera do negocjacji z juntą wojskową Gabonu.
Odsuniętego od władzy prezydenta Gabonu nie widziano publicznie od 30 sierpnia, kiedy grupa oficerów, pod przywództwem generała Brice’a Oligui Nguemy, przejęła władzę i umieściła Bongo w areszcie domowym. Krótko po zamachu stanu, również syn Bongo, 31-letni Noureddin Bongo Valentin, został aresztowany i oskarżony o zdradę stanu i korupcję.