- Śląscy strażacy odnotowali już około 30 zdarzeń w tym sezonie grzewczym - mówiła w Radiu eM Aneta Gołębiowska, rzeczniczka Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
- To zarówno podtrucia tlenkiem węgla, jak i pożary, najczęściej z przewodów kominowych. Niestety jest też pierwsza ofiara śmiertelna tlenku węgla - mówiła w "Rozmowie poranka" rzeczniczka śląskich strażaków. - Co roku przyczyny są takie same. Mamy większą świadomość, ale niewiele z tym robimy. Chodzi o niedrożne, nieszczelne przewody kominowe i niesprawne urządzenia grzewcze - mówiła Aneta Gołębiowska.
Rzeczniczka śląskich strażaków podkreśliła, że skuteczną bronią przed śmiertelnie niebezpiecznym tlenkiem węgla są czujniki czadu. - Czujnik powinien mieć atest i certyfikację na polski rynek. Powinien mieć także przycisk sprawdzający, czy czujka działa i diodę wskazującą zużycie baterii, którą od czasu do czasu trzeba wymieniać - mówiła Aneta Gołębiowska. - Jeśli nie jesteśmy pewni, co oznacza sygnał, który wydaje czujnik, zawsze należy zadzwonić po strażaków - dodała.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.