Trzy kolejne mieszkanki diecezji bielsko-żywieckiej zdecydowały się dziś na oddanie swojego życia Panu Bogu podczas obrzędu konsekracji dziewic w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Tym samym dołączyły do grona dziewięciu diecezjanek, które podjęły ten krok w ciągu minionych dziewięciu lat.
Nie mają poczucia bezpieczeństwa materialnego i duchowego, jakie daje zgromadzenie zakonne, a jednak też są osobami konsekrowanymi. Same pracują na swoje utrzymanie i dbają o czas na modlitwę, Eucharystię i rozwój duchowy. Dziś ich grono poszerzyło się o kolejne trzy panie.
Po kilkuletnim przygotowaniu formacyjnym, prowadzonym pod kierownictwem o. Innocentego Kiełabasiewicza OFM, dziś w święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, trzy panie: Wioleta Rzepa pochodząca z parafii św. Józefa na Złotych Łanach w Bielsku-Białej i związana także z bielską parafią NSPJ, Ewa Hutniczak z parafii św. Urbana w Kobiernicach i Bogumiła-Faustyna Maria Dunikowska z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, zdecydowały się poświęcić Bogu swoje życie całkowicie i na zawsze, jako dziewice konsekrowane.
Kiedy biskup Piotr Greger zapytał dziś każdą z nich: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?", odpowiedziały: "Tak, chcę". A znakiem zaślubin stała się złota obrączka oraz otrzymana z rąk biskupa księga liturgii godzin - brewiarz.
Od lewej: Ewa Hutniczak, Bogumiła Dunikowska i Wioletta Rzepa podczas uroczystości konsekracji dziewic.Uroczystość odbyła się w bielskim kościele NSPJ, a Mszy św. z obrzędem konsekracji dziewic przewodniczył biskup Piotr Greger. Wśród sprawujących liturgię byli także o. Innocenty Kiełbasiewicz, proboszczowie parafii, z których pochodzą kandydatki i z którymi są związane, ich kierownicy duchowi i spowiednicy, a wśród uczestników - także najbliżsi i przyjaciele.
W czasie śpiewania litanii do Wszystkich Świętych kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych trwały w postawie najwyższego uniżenia.Decyzję o dziewictwie konsekrowanym kobiety podejmowały już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Z czasem stan ten zastąpiły zgromadzenia zakonne, ale Kościół wrócił do konsekracji w latach 60. XX wieku dzięki papieżowi Pawłowi VI.
W diecezji bielsko-żywieckiej pierwsza uroczystość konsekracji dziewicy odbyła się 8 kwietnia 2013 r., a następnie - łącznie z dzisiejszą - jeszcze cztery razy.
Obrączki i brewiarz, które dziewice konsekrowane odebrały z rąk biskupa Piotra Gregera.Dziewice poświęcone Bogu z natchnienia Ducha Świętego ślubują czystość, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Powinny się oddawać pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Zaleca się im, aby dla lepszego spełnienia obowiązku modlitwy odmawiały codziennie Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.
Obrzędy konsekracji objęły: wezwanie dziewic, homilię, odpowiedź kandydatek na pytania biskupa: czy chcą do końca życia trwać w dziewictwie oraz służbie Bogu i Kościołowi, naśladować Chrystusa oraz być Jemu zaślubionymi.
Podczas Mszy św. z obrzędem konsekracji dziewic.Następnie, po litanii do Wszystkich Świętych, panie odnowiły swoje postanowienie życia w doskonałej czystości, po czym biskup Greger odśpiewał modlitwę konsekracji i przekazał im oznaki konsekracji: obrączki i księgi brewiarza.