Trzy kolejne mieszkanki diecezji bielsko-żywieckiej zdecydowały się dziś na oddanie swojego życia Panu Bogu podczas obrzędu konsekracji dziewic w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Tym samym dołączyły do grona dziewięciu diecezjanek, które podjęły ten krok w ciągu minionych dziewięciu lat.
W homilii bp Greger zauważył, że dzisiejsza liturgia stanowi dowód, że człowiek żyjący w świecie jest w stanie uczestniczyć w tym, co należy do Boga Ojca.
- Dlatego obrzęd konsekracji dziewic może u niektórych powodować zdziwienie. To jest wydarzenie, które można przeżywać tylko w kategoriach otrzymanej łaski; jest to łaska nie tylko dla konkretnej osoby, ale łaska dla Kościoła. Nie można tego - podobnie jak sakramentu małżeństwa - przeżyć w oderwaniu od wiary. Jeśli zabraknie tego spojrzenia, wówczas obraz dzisiejszego wydarzenia będzie niepełny, fałszywy i dezorientujący uczestników. Dlatego współczesny świat ma czasem problem ze zrozumieniem i akceptacją tego, co dziś wydarzy się w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa mówił bp Piotr.
Podczas obrzędów konsekracji dziewic.Jak podkreślił, dziewictwo konsekrowane nie jest żadną ucieczką od życia, ani dystansowaniem się od problemów codzienności, ale jest dobrowolną rezygnacją z życia małżeńskiego i świadomym pójściem za Jezusem ze względu na całkowitą, oblubieńczą miłość Jemu okazywaną.
- Niech dzisiejsza liturgia, w czasie której nasze siostry: Bogumiła, Wioletta i Ewa poświęcą Bogu swoje życie całkowicie i na zawsze, będzie dla każdego z nas okazją do refleksji nad swoim powołaniem, nad aktualnym stanem jego realizacji. Niech wierność na drodze będącej owocem odpowiedzialnego wyboru, będzie potwierdzeniem, że - jak Jezus - mamy być zawsze w sprawach Ojca, a nagrodą niech będzie obiecane nam uczestnictwo w jedności z Bogiem na wieki - dodał bp Greger.
Obrączka i brewiarz - znaki zaślubin dziewicy konsekrowanej Jezusowi Chrystusowi.Kobieta, która odkrywa swoje powołanie do życia w dziewictwie konsekrowanym, powinna zgłosić się do księdza biskupa, który zdecyduje o jej przyjęciu i określi czas przygotowania. Zazwyczaj to 4–6 lat. Do formacji mogą zostać przyjęte kobiety, które nigdy nie zawierały małżeństwa i nie żyły w stanie przeciwnym czystości, a przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym, poświęconym służbie Kościołowi. Ważne jest również zdrowie psychiczne.
Świadectwo powołania i życia jednej z bielsko-żywieckich dziewic konsekrowanych znajdziecie tutaj: Tajemnica OV.