- Proszę wszystkich, aby otoczono kandydatów do diakonatu serdeczną, intensywną modlitwą - powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Siedmiu alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego ma przyjąć święcenia diakonatu za tydzień, w sobotę (26.02).
Metropolita katowicki poprosił, aby modlitwa za przyszłych diakonów trwała przez cały tydzień, który oni spędzą na rekolekcjach w ośrodku w Kokoszycach. - Niech ona trwa aż do święceń, ale potem także, żeby ich powołania były zachowane - powiedział. Arcybiskup zapowiedział komunikat, który zostanie odczytany w kościołach archidiecezji katowickiej, w którym o tę modlitwę prosi, a także zachęca wspólnoty parafialne, aby wzięły udział w święceniach. Odbędą się one w czterech parafiach archidiecezji.
- Modlimy się za maturzystów, żeby przystępując do egzaminu dojrzałości również w sposób dojrzały rozpoznali swoje powołanie i mieli odwagę pójść za powołaniem - powiedział też abp Skworc, wyrażając troskę o kolejne powołania do kapłaństwa. Zaznaczył, że dziś już nie tylko maturzyści wstępują do seminarium, ale też absolwenci wyższych studiów. - Warto, aby modlitwa o nowe powołania bardzo mocno w naszym Kościele wybrzmiała - podkreślił, przypominając, że opiekunem powołań i patronem seminarium w archidiecezji katowickiej jest bł. ks. Jan Franciszek Macha.
Nawiązując do niedawnego (12.02) ingresu bp. Wiesława Lechowicza do katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie, metropolita katowicki przypomniał postać biskupa polowego, który pochodził z kleru diecezji katowickiej, czyli ks. Józefa Gawliny. Pełnił on tę funkcję w latach 1933-
W kontekście zagrożenia Ukrainy atakiem ze strony Rosji metropolita zachęcił po raz kolejny do intensywnej modlitwy o pokój, na przykład powracając do modlitwy różańcowej. Zaznaczył też, że archidiecezja katowicka pozytywnie odpowiada na apele administracji państwowej o wytypowanie miejsc, w których mogliby się schronić ewentualnie uchodźcy z Ukrainy. Zapowiedział udostępnienie na ten cel różnych ośrodków w archidiecezji.
Posłuchaj "Rozmowy poranka":
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.