O miłości małżeńskiej przepojonej darami Ducha Świętego, i o tym, że rodzinność należy do tradycji Górnego Śląska mówił abp Wiktor Skworc. w homilii podczas Mszy z udziałem małżonków-jubilatów. Celebracja Jubileuszy Małżeńskich w katowickiej katedrze Chrystusa Króla zainaugurowała tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny.
Odnosząc się do dzisiejszej Uroczystości Zesłania Ducha Świętego abp Skworc wskazał na moment liturgii sakramentu małżeństwa, w którym nowożeńcy przyzywają mocy Ducha Świętego, prosząc by uświęcił ich związek i dał im łaskę wytrwania.
Przypomniał, że już w sakramencie bierzmowania otrzymali oni dary Ducha Świętego, a ich sakramentalne życie małżeńskie stało się przestrzenią doświadczenia, z różną mocą i intensywnością, owoców działania tegoż Ducha.
Przywołując słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia zastanawiał się czym jest „zwyczajna, powszednia miłość”. – Pewnie każde małżeństwo i rodzina mogłaby sporządzić szczegółowy katalog opisujący tę właśnie, codzienną, powszednią miłość, w oparciu o hymn o miłości św. Pawła – mówił. Zaznaczył jednak, że „objawia się ona jako: cierpliwość, życzliwość, uprzejmość, hojność, przebaczenie, zaufanie, wytrwałość”.
W homilii przypomniał cel organizowania Jubileuszy Małżeńskich inaugurujących Metropolitalne Święto Rodziny: „organizowane są po to, by na różnych płaszczyznach: rodzinnej, kościelnej, samorządowej i państwowej, doświadczyć wdzięczności”. – Motywów do jej wyrażania jest bez liku: od powiedzenia „tak” poczętemu życiu; za objęcie go matczynym i ojcowskim sercem – kontynuował abp Skworc. Zwrócił uwagę na rodzicielski trud kształtowania i wychowania dzieci, ciężką pracę rodziców, „czasem na kilku etatach”. – Oby to odnajdywało odzwierciedlenie w gestach wdzięczności waszych bliskich, a także waszych rentach i emeryturach – mówił. – Dlatego doceniamy politykę senioralną, prowadzoną aktualnie w naszym kraju.
Metropolita katowicki dziękował rodzicom i dziadkom za przekazywanie „niematerialnych wartości swoim dzieciom i wnukom” – wiary i szacunku do historii. Podkreślił, że dzieci są „spadkobiercami długiej drogi oraz że trzeba respektować poprzedzające nas tło dziejowe, również to dotyczące Kościoła i parafii, naszej małej Ojczyzny”. – Wasze opowiadanie i świadectwo przynoszą wiele dobrego dzieciom i młodzieży (…); nawet jeśli młodzi czasem wasze rady kwestionują lekceważą, to wrócą do nich, bo jesteście dla nich autorytetami – mówił rodzicom i dziadkom.
Małżonkom Jubilatom dziękował za przykład miłości i wierności małżeńskiej.– Razem z waszymi rodzinami, dziećmi, wnukami, dziękujemy wam jako wspólnota Kościoła za świadectwo wiary a jako wspólnota społeczna, która dziś oficjalnie rozpoczyna XIV już z kolei Metropolitalne Święto Rodziny, za waszą wierność – mówił abp Skworc. – Należy wam się uznanie i podziękowanie, bo mieliście odwagę niejako przemeblować swoje życie, żeby sprostać negatywne zjawisko aby koić i wzmacniać nadzieję – mówił abp Skworc odnosząc się do doświadczenia pandemii.
Słowa wdzięczności wypowiedział również pod adresem władz samorządowych wielu miast i gmin Górnego Śląska oraz Sejmiku Województwa Śląskiego za włączenie się w przygotowanie tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny.
Abp Skworc małżonkom – jubilatom złożył również życzenia. Odnosząc się do encykliki papieża Franciszka Fratelli tutti zwrócił uwagę na jeden z owoców Ducha Świętego charakteryzujący się delikatnością oraz umiejętnością wspierania i pocieszenia. – Życzę wam z całego serca aby i ten właśnie owoc działania Ducha jak klejnot ozdabiał lata życia waszego małżeńskiego związku w rodzinnej wspólnocie – mówił. – Niech po najdłuższe lata trwa promieniowanie szlachetnego macierzyństwa i ojcostwa! – dodał. – Święta Rodzino z Nazaretu, uczyń rodziny jubilatów, wszystkie rodziny archidiecezji katowickiej środowiskami komunii i Wieczernikami modlitwy, autentycznymi szkołami Ewangelii i małymi Kościołami domowymi”. Tak nam dopomóż Bóg – zakończył abp Skworc
W związku z aktualnymi obostrzeniami sanitarnymi tegoroczne Jubileusze Małżeńskie
obchodzone są w czterech kościołach archidiecezji katowickiej. Poza katedrą Chrystusa króla w Katowicach, gdzie liturgii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, małżonkowie - jubilaci na wspólnej modlitwie spotkali się w bazylikach mniejszych: św. Antoniego w Rybniku i Narodzenia NMP w Pszowie oraz w sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Liturgii z udziałem małżonków przewodniczyli biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej.
Jubileusze Małżeńskie zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny. Hasłem tegorocznej – XIV edycji – są słowa „Rodzinny dom, to bezpieczna przystań”.