- Idźcie do św. Józefa, kiedy są problemy w Kościele, małżeństwie czy materialne - wzywał w Radiu eM abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Dziś (19.03) uroczystość tego wielkiego patrona Kościoła, trwa też Rok św. Józefa, ogłoszony przez papieża Franciszka.
Arcybiskup Skworc przypomniał, że z okazji Roku św. Józefa w archidiecezji katowickiej zostały wyznaczone kościoły jubileuszowe, do których nawiedzenia zachęcił całe rodziny. Ich lista jest dostępna na stronie internetowej archidiecezji, w zakładce "Rok Świętego Józefa". Zwrócił też uwagę, że nadchodzące Metropolitalne Święto Rodziny rozpocznie się, jak co roku, świętowaniem jubileuszy małżeńskich, w tym roku jednak odbędzie się to nie tylko w katowickiej katedrze, ale też w Rybniku, Pszowie czy Rudzie Śląskiej. MPŚ nazwał wielką promocją rodziny.
Metropolita katowicki zwrócił uwagę na wielką działalność charytatywną, którą określił "piękną twarzą Kościoła". Nawiązał tym samym do niedawnych raportów Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Katolickiej Agencji Informacyjnej, w których przedstawiony jest ogrom działalności dobroczynnej kościelnych instytucji. W tych działaniach - zaznaczył arcybiskup - każda parafia jest ośrodkiem charytatywnym, w wielu podejmowane są bardzo twórcze działania. Apelował jednak, żeby angażować się osobiście w tę działalność, a nie zostawiać jej tylko parafialnemu zespołowi.
- Nasze cierpienie ma sens, może być złączone z ofiarą Jezusa Chrystusa i buduje Kościół - podkreślił abp Skworc, wyjaśniając, że od najbliższej niedzieli (21.03) rozpocznie się druga część Wielkiego Postu - pasyjna. Przywołał w tym kontekście bolesne doświadczenia tzw. Tragedii Górnośląskiej, czyli wywózki ok. 50 tys. mężczyzn ze Śląska do ZSRR w okresie od lutego do kwietnia 1945 r. do przymusowej pracy. Zaznaczył, że było to wielkie cierpienie dla ich rodzin. Przypomniał, że w Katowicach powstanie pomnik jej ofiar.
"Rozmowa poranka" do posłuchania:
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.