107,6 FM

Wydarzenie "Polska pod krzyżem" we Włocławku

Wcześniej informowano, że miało się ono odbyć w Sanktuarium na Świętym Krzyżu.

4 września na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie pod Włocławkiem odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne "Polska pod krzyżem" - poinformowali w środę twórcy wydarzenia: diecezja włocławska i Fundacja Solo Dios Basta. Wcześniej wydarzenie miało odbyć się w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu (Łysej Górze), jednak po zastrzeżeniach zgłoszonych przez ojców oblatów, miejsce zmieniono.

O nowym miejscu poinformowano w środę podczas konferencji prasowej zorganizowanej w pałacu biskupim we Włocławku.

- Włocławek to ziemia męczenników. W czasie II wojny światowej zginęło aż 220 kapłanów z tej diecezji, najwięcej z całej Polski, w tym błogosławiony biskup Michał Kozal. Tu poniósł śmierć męczeńską ks. Jerzy Popiełuszko. Błogosławiony Jerzy urodził się 14 września, tak więc w święto Podwyższenia Krzyża. W czasie „Polski pod Krzyżem” będziemy obchodzić jego urodziny - podkreślił bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, która współorganizuje wydarzenie.

Biskup wskazując na miejsce wydarzenia podkreślił jego związki z wielkimi polskimi świętymi: Maksymilianem Kolbe i s. Faustyną Kowalską oraz męczennikiem bł. ks. Jerzym Popiełuszko i św. papieżem Janem Pawłem II.

- Zapraszamy wszystkich Polaków, aby niezależnie od tego, gdzie mieszkają, 14 września stanęli pod Krzyżem i podjęli ważną decyzję w sprawie swojego życia - zachęcają twórcy wydarzenia. Podkreślają, że Kościół to ludzie, często pogubieni, zranieni, chorzy, przeżywający kryzysy. - Nastał czas, w którym wielu chce panowania relatywizmu moralnego. To, co było jasno nazywane grzechem, staje się przedmiotem debaty. Wielu z nas traci wiarę i nadzieję, nie widzi sensu życia, zapomina o dekalogu. Młodzi ludzie często opuszczają Kościół tuż po bierzmowaniu. Są tacy, którzy nie potrafią się modlić - powiedział podczas środowego briefingu Maciej Bodasiński.

Podczas modlitwy "Polska pod krzyżem" uczestnicy spotkania będą prosić o potrzebne łaski dla swoich rodzin, bliskich, sąsiadów oraz nieznajomych. "Chcemy prosić Boga, żeby uratował dusze wielu ludzi, którzy dzisiaj czują pustkę w swoim życiu. Kiedy gromy uderzają w naszą wiarę i Kościół, dajmy się poprowadzić Maryi pod Krzyż. Wróćmy do podstaw, do korzeni - do tego, co dla nas najświętsze i najdroższe" - dodaje współtwórca inicjatywy Lech Dokowicz.

W programie wydarzenia zaplanowano konferencje, świadectwa i Mszę świętą pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Wieczorem odmówiona zostanie modlitwa w intencji ustanowienia krzyża centralnym punktem życia każdego pielgrzyma, a potem nocne czuwanie, które potrwa aż do rana.

Modlitwa odbędzie się na terenie Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie koło Włocławka. To miejsce wyjątkowe, gdzie Mszę świętą dla tysięcy pielgrzymów sprawował 7 czerwca 1991 roku św. Jan Paweł II. W czasie homilii powiedział między innymi: […] jest to przedziwne miejsce. Może nie tak bardzo znane na świecie, w Europie, nie tak bardzo znane - Włocławek - które nosi w sobie ten przedziwny zapis w naszym stuleciu, który jest jak gdyby odpowiedzią na tamten zapis całej cywilizacji nienawiści, śmierci, całej cywilizacji śmierci. Zapis cywilizacji życia, życia przez śmierć, tak jak Chrystus, tak jak Serce Boże.

Jak przekonują organizatorzy, spotkanie odbędzie się na ogromnej przestrzeni, która pomieści nawet milion osób. - Tak, więc zapraszamy, by wszyscy Polacy, zarówno we Włocławku, jak i w swoich parafiach, miastach, wsiach i domach stanęli pod Krzyżem Zbawiciela. To będzie dzień, który zapamiętamy do końca życia - zachęcają.

Na stronie internetowej wydarzenia "Polska pod krzyżem" trwają zapisy dla uczestników akcji. Do zarejestrowanych osób zostaną rozesłane emailem bezpłatne wejściówki uprawniające do wzięcia udziału w wydarzeniu.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy