Nowe badania naukowe wykazały, że mózgi dzieci w okresie płodowym wykazują znaczne różnice między płciami, a zatem przed jakimkolwiek wpływem ze strony rodziców czy społeczeństwa.
Life Site News informuje o kwietniowym wydaniu "Developmental Cognitive Neuroscience", w którym opublikowano artykuł zatytułowany "Sex differences in functional connectivity during fetal brain development" („Różnice płci w funkcjonalnej łączności podczas rozwoju mózgu płodu”). W tekście autorzy szczegółowo omawiają swoje badania przeprowadzone na dzieciach w okresie płodowym od 25,9 do 39,6 tygodni (72 chłopców, 48 dziewczynek). Naukowcy odkryli, że istnieją różnice w funkcjonalnej łączności mózgu pomiędzy chłopcami a dziewczynkami w okresie płodowym. Tym samym badania potwierdziły istnienie dymorfizmu płciowego w okresie płodowym.
Autorzy zwrócili uwagę, że w szczególności dziewczynki, w różnym wieku płodowym, wykazywały zmiany w funkcjonalnej łączności między obszarami podkorowymi i korowymi.
Wykorzystując skany rezonansu magnetycznego badacze zbadali połączenia neuronowe lub funkcjonalną łączność w różnych obszarach mózgu dzieci w okresie płodowym. Co ciekawe, połączenia, które znaleźli u nienarodzonych dziewczynek, były prawie nieobecne wśród chłopców.
„Niniejsze badanie po raz pierwszy pokazują, że rozwój funkcjonalnej łączności mózgu płodowego różni się w zależności od płci” - napisali naukowcy.
Lekarz i psycholog dr Leonard Sax napisał w "Psychology Today", że nowe badania są zgodne z wcześniejszymi badaniami wykazującymi, że dziewczynki mają znacznie większą objętość mózgu w korze przedczołowej w porównaniu z chłopcami. Dodał również, że różnice, które odkryli naukowcy, są „naprawdę niesamowite”. W wywiadzie dla CNA dr Sax podkreślił znaczenie tych badań, bo pokazują, że różnice płciowe w rozwoju mózgu występują przed urodzeniem.
„Dokładnie to, co oznaczają te różnice, jest kontrowersyjne” - dodał. Badania koncentrują się na dzieciach przed narodzinami, a więc przed jakimkolwiek wpływem ze strony rodziców lub społeczeństwa. Tym samym nowe badanie poddają w wątpliwość transgenderyzm i twierdzenie, że różnice płciowe są uwarunkowane przez rodziców i normy społeczne.