107,6 FM

Księża dziekani rozmawiali z biskupami

- Spotykamy się, aby porozmawiać o konkretnych planach duszpasterskich, aby przyjąć wspólne rozwiązania - mówił abp Wiktor Skworc.

Księża dziekani archidiecezji z biskupami spotkali się w kurii metropolitalnej. W spotkaniu wzięli udział także zaproszeni goście.

O propozycji pracy duszpasterskiej z mężczyznami w parafiach mówił  Andrzej Lewek z Krakowa, prezes stowarzyszenia „Mężczyźni św. Józefa”.

– Chcemy przedstawić propozycję konkretnej pracy z mężczyznami, gdyż – jak wszyscy wiemy – w Polsce cały czas mamy tych propozycji mało – rozpoczął. Opowiedział m.in. o programie 72 godzin do zmartwychwstałego życia. – Tyle czasu potrzebował Chrystus od momentu śmierci do zmartwychwstania i my także chcemy tyle czasu poświęcić na formację, pracę duchową – dodał.

Metropolita katowicki podzielił się refleksją z ostatniego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski. Nawiązał także do wystosowanego na Wielki Post listu do księży archidiecezji. Podkreślił konieczność szczególnego zwrócenia uwagi na jak najlepsze przygotowanie liturgii Triduum Paschalnego.

Wspomniał również o duszpasterstwie wśród imigrantów.  – Trzeba też zwrócić uwagę na migrację zarobkową. Bo to nie tylko od nas wyjeżdżają młodzi ludzie poza kraj, ale nie możemy nie zauważyć, że i do nas przyjeżdżają do pracy. Największą grupą, która obecnie przebywa na terenie Polski są Ukraińcy – powiedział. – Tak jak nam zależy na tym, żeby było bardzo dobrze rozwinięte duszpasterstwo Polaków w krajach, gdzie jest Polonia, tak również musimy być otwarci na tych, którzy do nas przybywają.

Abp Skworc przytoczył także fragment wystąpienia nuncjusza apostolskiego, który w Warszawie zapewnił o tym, że papież Franciszek jest „niezmiernie wyczulony na wymiar naszej duszpasterski posługi określanej jako salus animarum”.

Hierarcha podziękował także za zaangażowanie parafii w program Rodzina rodzinie, wspierający mieszkańców Aleppo.

Przypomniał także o oświadczeniu, które wydała Konferencja Episkopatu Polski dotyczącym poparcia projektu ustawy NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę.

Bp Marek Szkudło zauważył, że KEP zwróciła uwagę na to, że „trzeba przede wszystkim towarzyszyć osobom przygotowującym się do zawarcia sakramentu małżeństwa, towarzyszyć małżeństwom i rodzinom po zawarciu związku”.

Ks. Jan Smolec, kanclerz kurii metropolitalnej przypomniał, że kończy się kadencja Parafialnych Rad Duszpasterskich oraz Rady Kapłańskiej. Zwrócił uwagę, że od 21 maja będzie można zgłaszać kandydatów do Rad Parafialnych, natomiast 18 czerwca nastąpią wybory spośród zgłoszonych kandydatów.

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, ks. Roman Chromy zwrócił uwagę na konieczność położenia szczególnego akcentu na katechezę sakramentalną, np. dla narzeczonych.  – Zdarza się, że katecheza sakramentalna zostaje wyprowadzona z parafii. (…) A katecheza w parafii jest szansą na to, żeby tych młodych ludzi poznać, żeby ich zaangażować w życie parafii – mówił.

Ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii podkreślił dobre owoce wynikające z przeprowadzania rekolekcji dla bierzmowańców. – Staramy się towarzyszyć tym ludziom nie tylko podczas przygotowania do bierzmowania, ale także po przyjęciu tego sakramentu. Chcielibyśmy w tym roku zorganizować także pielgrzymkę bierzmowańców do katedry – mówił.

Na zakończenie spotkania metropolita katowicki zwrócił uwagę, że powoli zbliżamy się do 100. rocznicy istnienia diecezji katowickiej. – Szczególną troską jest też nasza katedra – mówił abp Skworc. – Chciałbym was dzisiaj po bratersku poprosić o pomoc – konieczny jest remont lunety kopuły katedralnej – powiedział.

Spotkanie księży dziekanów z biskupami ma miejsce kilka razy w ciągu roku. Są na nim poruszane bieżące sprawy związane z życiem duszpasterskim diecezji, jak również konsultowane są plany na najbliższą przyszłość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy