Członkowie polskiej delgacji podsumowują trzeci dzień obrad.
Wtorek był trzecim dniem Synodu Biskupów w Watykanie poświęconemu „powołaniu i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.
Zdaniem abp. Henryka Hosera z Warszawy-Pragi na porannej sesji największym echem odbiło się wystąpienie kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Stwierdził on, że największym zagrożeniem dla rodzin wynikającym z globalizacji są dziś dwa zjawiska: absolutyzacja wolności, czego przejawem jest ideologia gender, oraz fundamentalizm państwa islamskiego.
Absolutyzację wolności porównał ideologii XX wieku: faszyzmu i komunizmu, bo to rozkłada rodzinę. - Ta koncepcja wolności prowadzi do zagubienia tego, co jest trwałe i ważne w życiu człowieka. A z drugiej strony fanatyzm muzułmański prowadzi również do niesłychanych nadużyć. Pierwsza ideologia jest związana ze śmiercionośnymi praktykami, jak eutanazja, aborcja czy homoseksualizm. Z drugiej zaś strony jest również śmierć i brak szacunku dla drugiego człowieka, zmuszanie ludzi do nieludzkich praktyk, to jest znowu wyraz fanatyzmu muzułmańskiego. Ja myślę, że to był bardzo proroczy głos. To nie był głos proroka nieszczęścia, ale poruszenie naszej świadomości, żebyśmy wiedzieli, jak żyć i jak mamy reagować – powiedział abp Hoser.
Zdaniem bp. Jana Wątroby najważniejsze było oświadczenie papieża Franciszka, który powiedział, że jak na razie oficjalnymi dokumentami są dwa jego przemówienia na wstępie i na zakończenie zeszłorocznego nadzwyczajnego zgromadzenia Synodu Biskupów oraz „Relatio synodi” (Relacja synodalna) na jego zakończenie. Wszystkie inne głosy okołosynodalne nie są oficjalnym stanowiskiem Kościoła i nie mają charakteru wiążącego i mają charakter informacyjny. Zaznaczył, że Synod w żaden sposób nie podważa magisterium Kościoła katolickiego i jego rozumienia małżeństwa i rodziny.
Uwagę biskupa rzeszowskiego wzbudziła klarowna i pełna ciepła wypowiedź kard. Petera Erdő, dotyczącą roli osób starszych w rodzinie. Węgierski hierarcha przypomniał o znaczeniu starszego pokolenia w procesie przekazywania wiary i chrześcijańskiego wychowania młodego pokolenia. Wyraził nadzieję, że synod wzmocni i dowartościuje rolę starszego pokolenia w tym dziele. Ponadto wskaże na konieczność umocnienia wzajemnych relacji międzypokoleniowych, aby w sposób naturalny następował m.in. przekaz wiary i wypływającej z niej tradycji.