Agnieszka Holland i Borys Niemcow znaleźli się wśród laureatów tegorocznej Freedom Awards.
Nagrody Wolności przyznaje Rada Atlantycka. W tym roku wyróżnieni zostali: Agnieszka Holland; pośmiertnie Borys Niemcow, opozycjonista rosyjski; Carl Bildt, były premier Szwecji; Nadia Sawczenko, ukraińska pilotka i deputowana więziona w Rosji; oraz Doniecki Uniwersytet Narodowy.
Uzasadniając nagrodę dla polskiej reżyser, Sławomir Sierakowski powiedział, że jest ona artystką, która realizuje ważne tematy bez moralizowania i sentymentalizmu. Mówił również o tym, że laureatka bierze odpowiedzialność za świat. Co ciekawe i zaskakujące, opisał ją jako "jednoosobową partię, z której głosem liczy się rząd". Podkreślił także, że nie ma tak wielu filmowców o tak dużych sukcesach po obu stronach oceanu. Dziękując za nagrodę Holland zaznaczyła, że ceni sobie wolność, bo większość życia spędziła w kraju komunistycznym i na emigracji.
Laudację przed wręczeniem pośmiertnej nagrody Borysowi Niemcowowi wygłosił inny opozycjonista rosyjski, a przed laty znany szachista Garri Kasparow. Zmarłego tragicznie w lutym tego roku kolegę nazwał "rycerzem wolności", który walczył o nią na co dzień. W imieniu ojca nagrodę odebrała Żanna Niemcowa. Dziękując, poinformowała, że założy fundację jego imienia, bo w ten sposób chce działać na rzecz rozwoju demokracji w Rosji.
Kolejne wyróżnienie trafiło, choć nie bezpośrednio, do Nadii Sawczenko, która jest ofiarą wojny Rosji z Ukrainą i od dłuższego czasu jest więziona przez Rosjan. W jej imieniu nagrodę odebrała siostra, Wiera.
Uhonorowany również został Doniecki Uniwersytet Narodowy za "wytrwałość w zachowaniu wolności intelektualnej w obliczu przemocy i ucisku oraz za odważną decyzję o przeniesieniu ośrodka do Winnicy". Przenosiny były spowodowane konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Jak mówił rektor uczelni, Roman Gryniuk, dzięki tej decyzji udało się uratować miejsca pracy, ale przede wszystkim ducha wolnego uniwersytetu.
Freedom Awards trafiła również do Carla Bildta. Zauważone zostały jego zasługi podczas, gdy był on wiceprzewodniczącym konferencji w Deyton, której owocem było porozumienie pokojowe po wojnie na Bałkanach w latach 90. XX w. Uzasadnienie odczytał Radosław Sikorski, marszałek Sejmu.
Laureatami Nagrody Wolności są: Jerzy Buzek (Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012), Aleksander Kwaśniewski (Prezydent RP w latach 1995-2005), Javier Solana (Sekretarz Generalny Rady Unii Europejskiej w latach 1999-2009), Białe Damy - The Ladies in White/ Las Damas de Blanco, John McCain (Senator USA), Radosław Sikorski (były Minister Spraw Zagranicznych RP) w imieniu narodu polskiego, Vladimir Filat (Premier Republiki Mołdawii) w imieniu narodu mołdawskiego, Adam Michnik i Helena Łuczywo (Gazeta Wyborcza), Białoruski Wolny Teatr, Centrum Praw Człowieka „Wiasna” i Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy w imieniu narodu białoruskiego, Esraa Abdel Fattah w imieniu Ruchu Młodych w Egipcie, pośmiertnie Ronald Asmus (Dyrektor Wykonawczy Transatlantyckiego Centrum Planowania Strategicznego Fundacji Marshalla), Władysław Bartoszewski (były Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego), Narodowy Fundusz Wspierania Demokracji (NED), reprezentowany przez prezesa NED Carla Gershmana, Emma Bonino (była Minister Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej, Wicemarszałek Senatu Republiki Włoskiej), Moncef Marzouki (Prezydent Tunezji) w imieniu narodu tunezyjskiego, Tadeusz Mazowiecki (Premier RP w latach 1989-1991), Europejski Uniwersytet Humanistyczny na Białorusi, Malala Yousafzai (pakistańska aktywistka), pośmiertnie Mark Palmer (były ambasador Stanów Zjednoczonych na Węgrzech).