Ojciec Święty mianował ks. Pawła Malechę promotorem sprawiedliwości w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. Dotychczas był on zastępcą promotora sprawiedliwości w tymże Trybunale. Natomiast nowym zastępcą promotora sprawiedliwości został 43 letni duchowny niemiecki, ks. dr Matthias Ambros. Ks. Malecha jest kapłanem archidiecezji poznańskiej.
Sygnatura Apostolska pełni w Kościele funkcję Sądu Najwyższego, a także czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Kościele.
Ks. Paweł Malecha urodził się 28 czerwca 1964 w Ostrowie Wielkopolskim. Ukończył Technikum Kolejowe w Ostrowie Wlkp. a następnie, w 1984 roku podjął studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1990 roku przyjął święcenie kapłańskie. Przez władze kościelne został skierowany do pracy w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Środzie Wielkopolskiej, w której pracował jako wikariusz w latach 1990 – 1992. W tym czasie obok pracy duszpasterskiej, kontynuował w Poznaniu podyplomowe, dwuletnie studia z zakresu teologii biblijnej, które ukończył w 1992 roku. W Środzie Wielkopolskiej pracował głównie z młodzieżą, prowadził duszpasterstwo rodzin i nauczycieli, uczył religii w tamtejszym Zespole Szkół Rolniczych. W 1992 roku został skierowany do pracy w parafii pw. św. Michała Archanioła w Poznaniu.
W 1995 roku został skierowany na studia specjalistyczne prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W czerwcu 2000 roku obronił doktorat. Na prośbę władz kościelnych został w Rzymie i przez trzy kolejne lata kontynuował formację w Studium Rotalnym przy Trybunale Roty Rzymskiej. Po zdaniu końcowego egzaminu w 2003 roku został adwokatem Trybunału Roty Rzymskiej. Jeszcze na drugim roku nauki w Studium Rotalnym zaproponowano mu pracę w Sygnaturze Apostolskiej, czyli Najwyższym Trybunale Kościoła, którą podjął 1 czerwca 2002 roku. Najpierw pracował jako urzędnik w kancelarii, w różnych jej sekcjach. Dzięki temu poznał specyfikę pracy kancelaryjnej. W 2005 roku powierzono mu obowiązki kierownika kancelarii, a w 2008 roku Papież Benedykt XVI mianował go Kanclerzem Sygnatury Apostolskiej, czyli kierownikiem kancelarii. Cztery lata później ( 2012 r.), ten sam papież powierzył mu urząd zastępcy Promotora Sprawiedliwości. Oprócz pracy w Watykanie jest wykładowcą na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu prawa kanonicznego. Poza tym jest zapraszany z wykładami gościnnymi na liczne uczelnie europejskie.
Ks. Paweł Malecha w związku z dzisiejszą nominacją udzielił wypowiedzi Radiu Watykańskiemu.
„Sygnatura Apostolska jest kompetentna w osądzie co do legalności decyzji wszystkich dykasterii. W związku z tym, jeżeli ktoś zaskarży decyzję albo wyrok którejś z dykasterii, promotor sprawiedliwości pisze na początku opinię, votum. Na bazie tego votum, o które jest proszony niejednokrotnie w tej samej sprawie dwa, trzy, cztery razy przełożeni podejmują decyzję. Dzisiejszą nominację Ojca Świętego, któremu za tę nadzieję, którą we mnie pokłada bardzo serdecznie dziękuję odbieram jako wielkie wyróżnienie tak dla mojej osoby, jak i przede wszystkim dla Kościoła w Polsce – zaznaczył ks. Malecha. - Ojciec Święty dostrzegł Polaka, tego Polaka postawił na tym, a nie innym stanowisku i ze swojej strony zrobię wszystko, co jest w mojej mocy, aby nie zawieść jego nadziei, którą we mnie pokłada i żeby nie zawieść polskiego Kościoła.“