Podziemny wstrząs ok. godz. 20.30 był silnie odczuwalny na powierzchni. Alarmowali o nim m.in. mieszkańcy Katowic, Zabrza i Siemianowic Śląskich. Przed godz. 21 rzeczniczka PGG przekazała, że wstrząs nastąpił w ruchu Halemba kopalni zespolonej Ruda w Rudzie Śląskiej.
Bezpośrednio po wstrząsie ewakuowano załogę z zagrożonego rejonu. Grudniok podała, że wstrząs w ścianie wydobywczej 2 w pokładzie 410 na poziomie 1030 metrów miał energię: 5x10do7J. Odpowiada to magnitudzie 3,1 (i 3,1 w skali Richtera).
Ok. godz. 22 rzeczniczka PGG poinformowała PAP, że z zagrożonego rejonu zostali wycofani wszyscy pracownicy. W rejonie ściany w chwili wstrząsu były 33 osoby, w tym 12 bezpośrednio w ścianie.
"Dwaj górnicy zostali poszkodowani - w czasie ewakuacji byli przytomni, komunikatywni" - zaznaczyła Grudniok dodając, że pracownicy ci na powierzchni zostaną podjęci przez zespoły ratownictwa medycznego w celu wstępnej diagnostyki.
Podziemne wstrząsy, obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, są częstymi przyczynami wypadków górniczych.
Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są istotnie odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami.
W tym roku w następstwie tąpnięcia w kopalni Marcel z 27 stycznia zmarł jeden górnik. Po tamtym wstrząsie ogółem 11 górników trafiło do okolicznych szpitali, jednak do następnego dnia 9 z nich wróciło do domów.
W ub. roku w polskim górnictwie węgla kamiennego doszło do trzech tąpnięć: 26 marca w kopalni Bobrek, 14 maja w kopalni Mysłowice-Wesoła i 11 lipca w kopalni Rydułtowy. Wskutek tych zdarzeń zginęło pięciu górników, 43 pracowników zostało poszkodowanych w stopniu lekkim.
Kopalnia Halemba była pierwszą w Polsce kopalnią oddana do eksploatacji po II wojnie światowej. Funkcjonowała samodzielnie przez 50 lat – od 1957 do 2007 r. Obecnie jest jednym z dwóch ruchów należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej.
PGG planuje obecnie stopniowe połączenie ruchów Halemba i Bielszowice w jednoruchową kopalnię Ruda (wcześniej działał w niej też zlikwidowany już ruch Pokój), poczynając od 1 lipca br. Jako jeden zakład kopalnia Ruda ma zostać wygaszona w 2034 r.
Ściana 2 w pokładzie 410 w kopalni Halemba została przygotowana do eksploatacji w ub. roku. Jej spodziewany wybieg sięga 1080 m przy długości 120 m i wysokości ok. 3 m.
Ruda Śląska. Wstrząs na KWK Ruda Ruch Halemba