- Porozumienie Jastrzębskie jest aktualne, gdyż broni godności człowieka i równości między ludźmi – powiedział bp Grzegorz Olszowski w homilii podczas Mszy sprawowanej w Kościele NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju w 42. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Zwrócił uwagę na różnorodność umów podpisywanych przez człowieka. Zaznaczył, że jako „chrześcijanie weszliśmy przez chrzest w przymierze z Bogiem”. – Ta szczególna umowa, podpisana krwią Jezusa Chrystusa jest bardzo prosta i czytelna. Bóg przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa daje nam swoją pomoc w walce ze złem i życie wieczne. Jezus Chrystus stał się Pośrednikiem między Bogiem Ojcem a człowiekiem - kontynuował biskup Olszowski. Dodał, że na mocy tej umowy Bóg oczekuje w zamian naszego zaufania i miłości. – Zaufać Bogu to pełnić jego wolę, a więc wypełniać przykazania miłości Boga i człowieka, bo w nich zawierają się wszystkie inne przepisy i prawa – dodał.
Nawiązując do fragmentu dzisiejszej Ewangelii odniósł się do prawa do przestrzegania szabatu i jego właściwego rozumienia. – Ma ono być stosowane z miłością, a więc jeśli miłość tego wymaga, może być zawieszone, bo Król Miłości, Syn Człowieczy, jest Panem także szabatu. – Jeśli Bóg w naszym życiu, narodzie, państwie będzie na pierwszym miejscu, to będziemy naprawdę wolni - powiedział biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej.
Stwierdził, że „Porozumienie Jastrzębskie jest wezwaniem do poszanowania wolności, szacunku i godności człowieka, do przestrzegania jego praw w duchu miłości”. –Sprawiedliwość domaga się uznania drugiego człowieka za równego sobie. Równi i równiejsi są produktem totalitaryzmów – zaznaczył.
Odnosząc się do ewangelicznego opisu zrywania kłosów przez uczniów Jezusa zauważył, że „kluczowe problemy człowieka zawsze będą się obracały wokół dostępu do chleba”. – Tak było również w trakcie protestów górniczych i pracowniczych na początku lat 80. ubiegłego wieku.
Człowiek potrzebuje adekwatnego wynagrodzenia, które pozwoli mu godnie żyć – podkreślił. W tym kontekście wskazał na słowa encykliki św. Jana Pawła II „Laborem Exercens”: „sprawiedliwość ustroju społeczno-ekonomicznego, a w każdym razie jego sprawiedliwe funkcjonowanie, zasługuje ostatecznie na osąd wedle tego, czy praca ludzka jest w tym ustroju prawidłowo wynagradzana (…) Za sprawiedliwą płacę, gdy chodzi o dorosłego pracownika obarczonego odpowiedzialnością za rodzinę, przyjmuje się taką, która wystarcza na założenie i godziwe utrzymanie rodziny oraz na zabezpieczenie jej przyszłości”.
Bp Olszowski przypomniał, że „pośród wielu postulatów strajkujących robotników był ten o wolnej sobocie i o wolnej niedzieli”. – Dzisiaj już o tym wielu zapomniało usiłując walczyć z wolną niedzielą dla każdego – ubolewał. Dlatego modlił się, aby Chrystus „był w centrum naszych codziennych aktywności i odpoczynku i pozwolił nam zaspokajać głód chleba upieczonego z mąki, a więc zapewnić godziwy, sprawiedliwy byt na ziemi, ale i pozwolił nam też zaspokoić ten głód duchowy napełniając nas Swoim Słowem i Swoją Eucharystyczną obecnością na drodze do osiągnięcia prawdziwej wolności dzieci Bożych”.
Porozumienie Jastrzębskie zostało podpisane 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy”, obecnie „Zofiówka” przez Komisję Rządową i Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Jest zaliczane do Porozumień sierpniowych. Objęło 56 zakładów pracy tworzących Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przy KWK „Manifest Lipcowy.