Odkrycie astronomów z Obserwatorium Watykańskiego może zrewolucjonizować wiedzę o tym, jak powstał Wszechświat i rzucić nowe światło na teorię Wielkiego Wybuchu – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Badacze opracowali nową metodę matematyczną, pozwalającą lepiej opisać początki Wszechświata.
Jezuita, ks. Gabriele Gionti i ks. Matteo Galavernin zakwestionowali dotychczasowe obliczenia matematyczne, a tym samym otwarli pole do nowych badań, które mogą przynieść zupełnie nowe wnioski, inne od dotychczas spopularyzowanych. Zakwestionowali mianowicie wiarygodność matematycznej teorii dotyczącej grawitacji, zwanej teorią grawitacji Bransa-Dickiego i zaproponowali zupełnie nowy model obliczeń. Wyniki ich badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Physical Rewiev D.
Stworzone w 1891 roku przez papieża Leona XIII Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne z siedzibą w Castel Gandolfo jest elementem dialogu Kościoła ze światem, w tym przypadku na polu nauki. Pokazuje, że Kościół nie sprzeciwia się jej zdobyczom, a wręcz przeciwnie, jest sprzymierzeńcem naukowej wiedzy. Obecnie obserwatorium działa głównie w Tuscon w Arizonie (USA), gdzie zainstalowano zaawansowany technologicznie teleskop, aby w pełni wykorzystać gwiaździste niebo. Oprócz działalności naukowej placówka organizuje szkoły astronomii dla studentów z całego świata, publikuje wyniki badań na niedawno odświeżonej stronie internetowej oraz przygotowuje naukowy podcast.