Światowy Program Żywnościowy alarmuje o katastrofalnej sytuacji żywnościowej powodowanej największą od czterech dekad suszą w krajach Afryki Wschodniej. W ocenie organizacji pomocowych, Róg Afryki znalazł się na skraju katastrofy humanitarnej.
Dwadzieścia milionów ludzi, zamieszkujących Róg Afryki, jest zagrożonych głodem w tym roku. Te alarmujące dane, to skutek opóźniania się pory deszczowej, co pogarsza ekstremalną już sytuację suszy, największej od czterech dekad, na północy Kenii, Somalii i w Etiopii.
Brak wody doprowadził do wyniszczenia upraw, uderzył w hodowlę bydła i zmusza ludzi do migracji w poszukiwaniu żywności i wody. Światowy Bank Żywności (World Food Programme) prognozuje, że liczba głodujących z powodu suszy może wzrosnąć z szacowanych 14 milionów do nawet 20 milionów osób w bieżącym roku.
20 million risk starvation as Horn of Africa drought worsensJuż sześć milionów obywateli Somalii, prawie połowa populacji kraju, znajduje się wobec ekstremalnego poziomu kryzysu żywnościowego i jak przyznaje WFP, „istnieje bardzo realne ryzyko głodu w nadchodzących miesiącach”, jeśli obecne warunki się utrzymają.
W Kenii, kryzys dotyka pół miliona mieszkańców północnych rejonów kraju, uzależnionych zwłaszcza od pasterstwa, a liczba Kenijczyków potrzebujących pomocy, wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat ponad czterokrotnie.
Wysokie wskaźniki niedożywienia wskazywane są również w dotkniętej suszą, południowej i południowo-wschodniej, Etiopii. W kraju tym jednocześnie panuje katastrofalna sytuacja na północy, wskutek trwającej od półtora roku wojny pomiędzy siłami rządowymi a siłami Tigraju.
Na dramatyczne sytuacje krajów Afryki nakładają się skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, gwałtowny wzrost kosztów żywności, paliwa, zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw - wskazuje WFP.
Kwota oszacowana na działania humanitarne, celem zapobieżenia katastrofie obecnej suszy i powodowanego nią głodu to 473 mln dolarów w ciągu najbliższego półrocza.
WFP przypomina, że podczas drastycznej suszy 2017 r. jaka dotknęła Afrykę Wschodnią, wczesne działania humanitarne zapobiegły głodowi w Somalii. Podczas wcześniejszej o sześć lat suszy, prawie ćwierć miliona osób, z czego połowę stanowiły dzieci poniżej szóstego roku życia, zmarło z powodu głodu lub zaburzeń związanych z niedożywieniem.