107,6 FM

Nowa prezes Izby Cywilnej SN

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 29 września powołał Joannę Misztal-Konecką na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Jak przekazała prezydencka kancelaria na stronie internetowej, wręczenie aktu powołania nastąpiło podczas spotkania, które odbyło się w czwartek w Pałacu Prezydenckim.

W końcu sierpnia zakończyły się kadencje dotychczasowych prezesów SN - z Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego oraz z Izby Pracy - Józefa Iwulskiego. Prezydent Duda podjął decyzję o powołaniu sędziego Piotra Prusinowskiego na prezesa Izby Pracy, zaś I prezes SN, sędzi Małgorzaty Manowskiej, na p.o. prezesa Izby Cywilnej.

Wybór sędzi Manowskiej na p.o. prezesa Izby Cywilnej wynikał z faktu, że 29 czerwca b.r. zgromadzenie sędziów Izby Cywilnej nie wyłoniło kandydatów. "Zgromadzenie sędziów Izby Cywilnej podjęło uchwałę o odroczeniu jego obrad do czasu zakończenia postępowań toczących się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE" - informowano po tamtym czerwcowym zgromadzeniu.

W związku z tym, jak informowano we wrześniowym komunikacie SN, po wyborze p.o. prezesa Izby "powszechnie wiążące przepisy prawa zobowiązują osobę, której Prezydent RP powierzył wykonywanie obowiązków prezesa Izby Cywilnej, do zwołania w ciągu tygodnia zgromadzenia sędziów Izby w celu wyboru kandydatów na stanowisko prezesa". "Obowiązek ten wynika wprost z ustawy, której nie mogą uchylić poglądy poszczególnych sędziów SN, nawet jeżeli znalazły wyraz w uchwałach innego zgromadzenia sędziów SN" – czytamy.

Zgromadzenie sędziów Izby Cywilnej odbyło się 7, 16 i 27 września. Zgodnie bowiem z przepisem ustawy o SN do dokonania wyboru kandydatów na stanowisko prezesa Izby wymagana jest obecność co najmniej dwóch trzecich członków zgromadzenia. Jeżeli wyboru nie dokonano ze względu na brak wymaganego kworum, do dokonania wyboru na kolejnym posiedzeniu wymagana jest obecność co najmniej połowy członków zgromadzenia. Jeżeli także na tym posiedzeniu wyboru nie dokonano ze względu na brak wymaganego kworum, wybór może zostać dokonany na kolejnym posiedzeniu w przypadku obecności co najmniej jednej trzeciej członków zgromadzenia.

Ostatecznie kandydaci na prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego - sędziowie: Marcin Łochowski, Mariusz Łodko oraz Joanna Misztal-Konecka - zostali wybrani podczas trzeciego posiedzenia zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej SN 27 września.

Podczas poprzednich zgromadzeń część sędziów opuszczała obrady, zrywając w ten sposób kworum i uniemożliwiając wybory. Sędziowie ci wskazywali wtedy na fakt odroczenia obrad jeszcze wcześniejszego zgromadzenia z 29 czerwca br. zwołanego w celu wyboru kandydatów na prezesa Izby i niemożliwość prowadzenia równoległej procedury. Także na poniedziałkowym zgromadzeniu nie była obecna część sędziów Izby.

Rzecznik SN Aleksander Stępkowski przekazał PAP w poniedziałek, że tego dnia podczas zgromadzenia Izby Cywilnej kworum zostało utrzymane. Tym razem zgodnie z przepisami dla dokonania wyboru kandydatów wymagana była obecność co najmniej jednej trzeciej członków zgromadzenia. W głosowaniu wzięło udział 10 sędziów z 24, którzy początkowo uczestniczyli w zgromadzeniu. Stępkowski poinformował przy tym, że analogicznie do poprzednich posiedzeń 14 sędziów w pewnym momencie zgromadzenia opuściło obrady.

27 września wybrano troje kandydatów, w tym Joannę Misztal-Konecką, którą prezydent powołał na stanowisko prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego postanowieniem z 29 września.

Misztal-Konecka to sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, profesor nauk prawnych; specjalizuje się prawie cywilnym procesowym i materialnym oraz w prawie rzymskim; ukończyła z wyróżnieniem studia prawnicze (2000 r.) i historyczne (2001 r.) - czytamy na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

W latach 2000-2003 odbyła aplikację sądową etatową zakończoną egzaminem sędziowskim złożonym z najlepszym wynikiem w apelacji lubelskiej. Pełniła funkcje m.in. asesora sądowego, sędzi Sądu Rejonowego w Lublinie (2007-2010), Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku oraz przewodniczącej I Wydziału Cywilnego tego Sądu. W latach 2016-2018 była sędzią Sądu Okręgowego w Lublinie, orzekającą w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym, a także w ramach delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Lublinie (2017-2018). Od 2018 roku Misztal-Konecka jest sędzią Sądu Najwyższego orzekającym w Izbie Cywilnej.

W 2005 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych, w 2012 roku stopień doktora habilitowanego nauk prawnych, zaś w 2020 roku – tytuł profesora. Od 2005 roku jest zatrudniona na KUL, od 2020 roku - na stanowisku profesora. Od 2012 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Postępowania Cywilnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a od 2019 roku jest Dyrektorem Instytutu Nauk Prawnych KUL - wynika ze strony SN.

« 1 »
TAGI:

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy