Na wyzwania związane z ewangelizacją miast zwrócono uwagę podczas zakończonego dziś w Łodzi VI Kongresu Nowej Ewangelizacji. Po omówieniu w czwartek zadań, jakie stoją w tej dziedzinie przed duchownymi, poszczególni prelegenci wskazywali specyfikę rzeczywistości miejskiej, naznaczonej postępującą laicyzacją.
Emerytowany arcybiskup Barcelony, kardynał Luis Martines Sistach, podkreślił, że w pomimo laicyzacji ludzie nie przestają być religijni, ale muszą znaleźć inny sposób wyrazu swojej religijności. Ks. Tomasz Halik z Pragi wskazał, że jeżeli Kościół chce wyjść poza swoje granice i służyć wszystkim, to jego posługa musi być połączona z szacunkiem dla inności i wolności tych, do których jest skierowana.
Również prymas Polski, abp Wojciech Polak podkreślił konieczność osobistego świadectwa i pokory, bez których nie może być ewangelizacji. Mówiąc o postawie chrześcijan metropolita gnieźnieński stwierdził: „Chcemy słuchać Ducha Świętego, który mówi teraz do nas, kiedy idziemy ulicami także tego miasta, kiedy rozmawiamy z drugim człowiekiem, kiedy widzimy jego radość i smutki, kiedy pokornym okiem dostrzegamy bogactwo i nędze, kiedy słyszymy głośny i gromki śmiech, i widzimy łzy które ciekną po policzkach, gdy widzimy i dobrze dziś wyczuwamy, jak groźna jest obojętność i anonimowość” – powiedział abp Polak.
Ks. dr Grzegorz Strzelczyk zwracał uwagę na ewangelizację w sieci i zaznaczył, że chodzi w niej o to, aby starać się dać ludziom, z którymi się komunikujemy, doświadczenie spotkania z Chrystusem.
Mówiono także o roli sztuki. Aktor Adam Woronowicz wyznał, że dla niego teatr jest drogą powołania: „Punktem przełomowym w moim życiu było doświadczenie Boga jako Boga żywego, oddania Mu swego życia – było to w liceum – i z tego powodu jestem aktorem” – powiedział Adam Woronowicz.
Natomiast profesor Władysław Stróżewski podkreślił rolę wartości jako drogi ewangelizacji: „Powinniśmy szukać punktów wspólnych nie w tym, co najbardziej powszechne i powierzchowne, tylko poprzez te wartości, które są wartościami najważniejszymi” – stwierdził bliski współpracownik św. Jana Pawła II.
Zwieńczeniem Kongresu będzie duże wydarzenie ewangelizacyjne na Stadionie „Orła”, w ramach którego zaprezentowany zostanie projekt muzyczny „Dekalog”, a ma on skłonić do refleksji jak przesłanie biblijne przedstawić w formie ewangelizacyjnej.