W Polsce wciąż spada zainteresowanie szczepieniami przeciwko Covid. Mimo dużej promocji szczepień i ich dużej dostępności nie ma wielu chętnych do przyjęcia preparatu.
W Polsce nasilają się ruchy antyszczepionkowe, zwłaszcza w kontekście szczepień przeciwko Covid. Obawy podsycającą wypowiedzi niektórych lekarzy, wątpiących w skuteczność szczepionek i straszących powikłaniami po przyjęciu zalecanych preparatów.
Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej - dr Tadeusz Urban tłumaczy to zjawisko prostą statystyką – lekarzy w Polsce jest ponad 180 tysięcy, w tak dużej grupie muszą się znaleźć jacyś sceptycy:
Doktor Urban zwraca też uwagę, że wśród lekarzy przeciwnych szczepieniom nie ma wirusologów czy innych specjalistów mających kompetencje do wypowiadania się na temat działania i skutków szczepień.
Kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, profesor, Tomasz Wąsik uważa tymczasem, że zamiast bać się szczepień, powinniśmy się obawiać zakażenia koronawirusem:
W Polsce w pełni zaszczepionych jest na razie ponad 18 milionów osób.
93 procent polskich lekarzy jest już w pełni zaszczepionych. Dwie dawki preparatu przeciwko Covid przyjęło też 92 procent diagnostów laboratoryjnych , 90 procent dentystów i 89 procent farmaceutów.
- Skala wyszczepienia służby zdrowia to najprostsze potwierdzenie bezpieczności szczepionek – podkreśla dr Robert Kubina, prodziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:
Tymczasem zainteresowanie szczepieniami w Polsce ciągle spada. Na razie w pełni zaszczepionych jest 18 milionów 157 tysięcy osób.
Rozmawiała Justyna Stolfik-Binda.