Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza m.in. wpisaną na Listę UNESCO Zabytkową Kopalnią Srebra, uruchomiło od dziś [12.06.2021] wycieczki pojazdem elektrycznym po Tarnowskich Górach. Program obejmuje przejazd z Zabytkowej Kopalni Srebra do starówki i z powrotem.
Jak przekazało SZMT, bilety i terminy są już dostępne w internecie. Oferta jest efektem współpracy z prywatnym podmiotem, który posiada dwa dwunastoosobowe pojazdy elektryczne i oprócz dotychczasowych wycieczek na hałdę popłuczkową, rozszerza ofertę o wycieczki po ścisłym centrum Tarnowskich Gór.
Zwiedzanie starówki zaplanowano na 90 min. Program obejmuje przejazd pojazdem elektrycznym z Zabytkowej Kopalni Srebra do centrum Tarnowskich Gór. Turyści zobaczą kościół św. ap. Piotra i Pawła, Dzwonnicę Gwarków, Podcienia oraz Rynek z Ratuszem i Kościołem Ewangelickim.
Po zwiedzaniu starówki zaplanowano przerwę na kawę w jednym z licznych ogródków kawiarnianych (zbiórka przy studni na rynku). Później grupa wsiada do pojazdu elektrycznego i wraca do Zabytkowej Kopalni Srebra. Czas przejazdu w jedną stronę około 10 minut, czas oprowadzania 30 minut, przerwa na kawę 30 minut.
Wycieczki obsługiwać będą przewodnicy, którzy na co dzień oprowadzają turystów po Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Będą oni z turystami od początku wycieczki, czyli od Zabytkowej Kopalni Srebra. Aby skorzystać z oferty, wystarczy zakupić bilety w internetowym systemie sprzedaży www.bilety.kopalniasrebra.pl.
SMZT to jedyna w Polsce organizacja pozarządowa, która prowadzi samodzielnie dwa zabytki światowego dziedzictwa UNESCO – Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. Decyzja o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zapadła w lipcu 2017 r.
„Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” stały się wówczas 15. polskim obiektem na tej liście. Wpis na listę UNESCO obejmuje 28 obiektów pogórniczych, w tym zajmujący 150 ha kompleks podziemi po dawnym górnictwie rud ołowiu, srebra i cynku.
W toku prac nad wnioskiem m.in. z podziemnego kompleksu wydzielono, jako osobne atrybuty, dwie zasadnicze sztolnie, na których oparto systemy odwadniające: Głęboką Sztolnię Fryderyk (której częścią jest Sztolnia Czarnego Pstrąga), a także Sztolnię Boże Wspomóż.
Pozostałe obiekty to liczne szyby górnicze (w tym trzy będące częścią podziemnej trasy turystycznej w Zabytkowej Kopalni Srebra i dwa w Sztolni Czarnego Pstrąga), pierwotny rejon założenia Kopalni Fryderyk w dzielnicy Bobrowniki Śląskie, krajobraz pogórniczy z XIX wieku, krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry, Park Miejski, hałda popłuczkowa dawnej Kopalni Fryderyk oraz Stacja Wodociągowa Staszic wraz z kompleksem podziemnych komór.
Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń; powstało tam ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga (będące m.in. ważnymi punktami Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego).
Sztolnią Czarnego Pstrąga nazywany jest 600-metrowy fragment Głębokiej Sztolni Fryderyk, służącej kiedyś do odwadniania tarnogórskich podziemi. Turyści pływają tamtędy łodziami od 1957 r. Do niedawna była to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób, (do czasu oddania ponadkilometrowej drogi wodnej w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu – części XIX-wiecznej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej).
Zabytkowa Kopalnia Srebra to z kolei jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi niewielki fragment dawnej kopalni Fryderyk. Do zwiedzania została udostępniona w 1976 r. Przygotowany dla zwiedzających prawie dwukilometrowy szlak przebiega 40 m pod ziemią.
Tarnogórskie zabytki objęte wpisem UNESCO szczególnie wyróżnia wyjątkowy system gospodarowania wodami podziemnymi. Wodę z tych wyrobisk wykorzystywano bowiem nie tylko w celach przemysłowych, ale też spożywczych, co jest unikatem w skali świata. Zachowany zakład wodociągowy, który powstał na wyrobiskach górniczych pokazuje, jak bardzo rozwinięty był niegdyś przemysł w tej części Europy.