– Tęsknota za książką, a nawet papierową prasą, jest duża – stwierdził w Radiu eM dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, prof. Zbigniew Kadłubek.
Pandemia przyspieszyła o dekadę cyfryzację bibliotek – ocenił dyrektor Biblioteki Śląskiej. Zwrócił uwagę na trwającą digitalizację jej zbiorów. Dodał, że instytucja kupiła skaner 3D, by skanować m.in. rekwizyty w takich placówkach, jak np. Opera Śląska. Czytając literaturę będzie można jednocześnie zobaczyć i to trójwymiarowo np. stroje z danej epoki.
Biblioteka Śląska postawiła też na działalność wydawniczą. Pozyskawszy granty na ten cel, opublikowała ostatnio dwujęzyczną, hiszpańsko-polską pozycję „Powracająca ceremonia. Ceremonia recurrente”, czyli wybór wierszy Julia Cortázara w tłumaczeniu profesora Jacka Lyszczyny. W przygotowaniu są kolejne perły światowej literatury.
Jak powiedział gość „Rozmowy poranka” Radia eM, w związku z obostrzeniami sanitarnymi w pandemii także książki są poddawane kwarantannie. Początkowo trwała ona dłużej, a obecnie wynosi 3 dni.
Prof. Zbigniew Kadłubek wyraził przekonanie, że czytelnictwo literatury wciąż jest żywe, choć zmieniają się nośniki. Jednak tęsknota za książką jest duża.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.