107,6 FM

Spadła ilość zawieranych małżeństw i rozwodów w Polsce

Drastycznie spadła ilość zawieranych małżeństw i rozwodów w Polsce w 2020 roku. Powodem tego zjawiska jest prawdopodobnie pandemia koronawirusa. Dzisiaj w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu odbyło się spotkanie księży odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin w dekanatach. O towarzyszeniu duszpasterskim małżeństwom i rodzinom mówił ks. prof. Jacek Goleń. W spotkaniu uczestniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

W trakcie spotkania dyskutowano o obecnej sytuacji rodzin w Polsce. Z danych statystycznych wynika, że drastycznie spadła ilość zawieranych małżeństw oraz rozwodów w Polsce w 2020 r. O ile w 2019 r. zawarto 183 tys. ślubów, to rok później było ich 145 tys. Podobna sytuacja dotyczy rozwodów. W 2019 było ich 63 tys. a w ubiegłym roku ok. 50 tys.

W diecezji radomskiej w latach 2015-18 było zawieranych ponad 4 tys. małżeństw a w 2020 r. tylko 2,6 tys. Podobna tendencja wystąpiła w poradnictwie rodzinnym. Każdego roku udzielanych było ok. 2-2,5 tys. porad a w 2020 r. – 640.

Ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin diecezji radomskiej poinformował, że pojawiła się potrzeba opieki duszpasterskiej nad młodymi małżeństwami. - Dotyczy to związków do piątego roku małżeństwa, kiedy pojawiają się pierwsze kryzysy. Dlatego proponujemy łączenie ważnych uroczystości w roku liturgicznymi z tematyką rodzinną, takie jak obchody Niedzieli Świętej Rodziny, Dnia Świętości Życia, czy uroczystości św. Józefa – powiedział ks. Adamczyk w rozmowie z Radiem Plus Radom.

- Proponujemy też akcentowanie różnych charyzmatów w rodzinie, takich jak: dzień dziecka, kobiet, babci i dziadka, teściowej czy dzień chorych. Wszystko po to, by towarzyszyć małżeństwom – dodaje Kamila Rzepka z diecezjalnego duszpasterstwa rodzin.

Przypomniała, że w tym roku przeżywamy w Kościele Rok Rodziny i św. Józefa. Dodatkowo w diecezji radomskiej trwa Jerycho Rodzin, czyli nieustanna modlitwa w intencji małżeństw i rodzin. Jerycho Rodzin potrwa do 21 listopada. Odbywa się przez 7 dni w każdym dekanacie i 24 godziny w każdej parafii. - Trzeba wykorzystać wszelkie te propozycje do systematycznej pracy z rodzinami poprzez zapraszanie ich do włączenia w różnego rodzaju ruchu w parafiach, organizacji i stowarzyszeń kościelnych – powiedziała Kamila Rzepka.

Zachęcano także do tego, by przygotowanie do małżeństwa nie skupiało się wyłącznie na sprawach formalnych, ale żeby traktowano je również jako element przygotowania formacyjnego.

- Zwracaliśmy uwagę na potrzeba towarzyszenia rodzinom, które przeżywają problemy m.in. z powodu pandemii. Rodziny oczekują od duszpasterzy wsparcia przez dobre słowo, homilię poświęconą tematyce małżeńskiej – powiedział ks. Adamczyk.

W spotkaniu uczestniczyli duszpasterze rodzin, kustosze sanktuariów maryjnych i księża odpowiedzialni za organizację spotkań z narzeczonymi w dekanatach.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy