107,6 FM

Dr Andrzej Sznajder: Żołnierze wyklęci zostaną upamiętnieni na cmentarzu murckowskim

Żołnierze wyklęci zostaną upamiętnieni na cmentarzu murckowskim w Katowicach - zapowiedział dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach. Przypomniał, że skala oporu społecznego przeciwko sowietyzacji Polski po II wojnie światowej była bardzo duża.

Jak powiedział dr Andrzej Sznajder, na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej w Katowicach odbędzie się dziś (1.03), w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, uroczystość odsłonięcia pomnika „Gloria Victis”. Wokół niego, staraniem IPN tworzona jest kwatera Żołnierzy Niezłomnych. Tam będą powstawać groby, w których spoczną szczątki żołnierzy powojennego podziemia, odnalezione przez Instytut.

Dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zaznaczył, że po II wojnie światowej powstawały bardzo liczne organizacje sprzeciwiające się narzuconej komunistycznej rzeczywistości i nie zawsze miały charakter wojskowy. Podkreślił, że wiele z nich wciąż czeka na odkrycie i poznanie. IPN od kilku lat przywraca zbiorowej pamięci organizacje młodzieżowe. 4 marca zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca organizację młodzieżową „Wolna Młodzież”, którą w 1949 r. w Częstochowie założyli uczniowie tamtejszego Państwowego Liceum Pedagogicznego. Rok temu tablicą w Szkole Podstawowej nr 13 w Chorzowie upamiętniono Podziemną Organizację Harcerstwa Polskiego, a dwa lata temu w I LO w Mysłowicach uczczono Tajne Harcerstwo Krajowe – Szeregi Wolności, które było jedną z najliczniejszych i najdłużej działających (1948-1953) na Śląsku organizacji tego typu.

Gość „Rozmowy poranka” podkreślił, że o skali oporu przeciwko komunistom świadczy fakt, że w samym Chorzowie historycy doliczyli się, jak dotąd, 10 takich organizacji w okresie powojennym.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..