Sprawa jest jasna: kto nie przebacza ludziom, nie ma co liczyć na przebaczenie Boże.
Na dzisiejszą niedzielę Kościół daje nam piękną Ewangelię. "Ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? - pyta Piotr Jezusa. - Czy aż siedem razy?".
Liczba siedem oznacza pełnię, całość, doprowadzenie czegoś do końca. W pytaniu Piotra kryje się zatem takie myślenie: "Czy mam przebaczać aż mój brat w końcu zrozumie swoją winę?". Dlatego odpowiedź Jezusa jest tak niesamowita, piękna i zaskakująca: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy". Co to znaczy?
W języku biblijnym liczba 77 oznacza nieograniczoność, nieskończoność. Jezus mówi więc: ""Masz przebaczać w nieskończoność. Cały czas. Choćby po dziesięć razy dziennie. Nawet jeśli ten, który cię skrzywdził, nigdy nie uzna, że zrobił źle".
O potrzebie, ale także o niesamowitej łasce przebaczenia, możemy przeczytać w najnowszym (37/2020) numerze "Gościa Niedzielnego". Franciszek Kucharczak w artykule "Odpuść, człowieku!" pisze: "Wyznawcom Chrystusa nie jest dana opcja do wyboru: przebaczyć czy nie przebaczyć. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu - zapowiada Jezus. (...) Sprawa jest jasna: kto nie przebacza ludziom, nie ma co liczyć na przebaczenie Boże".
"Przebaczenie jest więc w oczach Bożych obowiązkiem, a odmowa przebaczenia jest poważnym przewinieniem. Dlaczego? Bo każdy z nas jest dłużnikiem. Tak wynika z Ewangelii. Mój dług wobec Boga jest znacznie większy niż ten, który zaciąga wobec mnie bliźni. Z reguły jednak nam, zajętym bezustannym przeprowadzaniem własnego procesu kanonizacyjnego, trudno to dostrzec. Za to bardzo boli nas własna krzywda i uważamy za swój obowiązek demonstrowanie wobec sprawcy swojej urazy".
Co nam daje przebaczenie i od czego zacząć w procesie przebaczenia? Przeczytajcie koniecznie - "Odpuść, człowieku!".
Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.
Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że zalogowani użytkownicy będą mogli uzyskać zupełnie za darmo dostęp nawet do 10 naszych płatnych artykułów. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy. Zapraszamy.
Gość Niedzielny 37/2020