107,6 FM

KAS: Już ponad 50 tys. korzystnych dla przedsiębiorców decyzji - na ponad 5 mld zł

Organy Krajowej Administracji Skarbowej otrzymały już ponad 90 tys. wniosków przedsiębiorstw motywowanych przesłanką skutków pandemii na płynność finansową; wydano 50 tys. decyzji pozytywnych na ponad 5 mld zł - podała we wtorek szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska

Wiceminister finansów i szefowa KAS uczestniczyła we wtorkowym panelu Forum Ekonomicznego w Karpaczu (Dolnośląskie), który poświęcono tarczy antykryzysowej jako elementowi nowej rzeczywistości gospodarczej.

Jak mówiła, gdy zaczynała swą misję w KAS na początku tego roku, w MF trwały analizy, jak utrzymać trend rosnących dochodów budżetowych, pod kątem m.in. dalszego uszczelniania systemu, ale też zmian KAS - pod kątem wsparcia legalnej gospodarki poprzez zredukowanie szarej strefy. W marcu, wraz z nasileniem pandemii, ta perspektywa się zmieniła.

"Działanie KAS to zawsze poszukiwania kompromisu między uszczelnianiem, a ułatwianiem. () W sytuacji reakcji na kryzys przede wszystkim skupiliśmy się na zapewnieniu płynności. To była polityka MF jeśli chodzi o zarządzanie budżetem, uelastycznienie pewnych zasad działania, tworzenie funduszy z rezerwy celowej, zmiana przeznaczenia rezerwy - mechanizmy, które pozwoliły skierować środki na pomoc przedsiębiorcom" - zadeklarowała Rzeczkowska.

"Oczywiście były też zmiany prawne, które koncentrowały się na zapewnieniu płynności działania przedsiębiorstw, czyli przesunięcie pewnych obowiązków podatkowych, odroczenie nowych regulacji, które miały wejść w życie (); jako KAS sięgnęliśmy aktywnie po narzędzia, () jak ulgi związane z przesunięciem terminu płatności podatków, odroczeniem tychże należności czy restrukturyzację zadłużenia przedsiębiorców" - dodała.

"Tutaj cały czas dużo jest wniosków z powoływaniem się na przesłankę skutków pandemii na płynność finansową przedsiębiorstw. Mamy w tej chwili ponad 90 tys. złożonych wniosków, też wydaliśmy już ok. 90 tys. rozstrzygnięć: 50 tys. decyzji korzystnych dla przedsiębiorców: to jest niebagatelna suma należności głównej z odsetkami - prawie 5 mld zł w odroczeniach czy rozłożeniach na raty" - wskazała szefowa KAS, deklarując też duży nacisk na zwroty podatku VAT.

Rzeczkowska zaznaczyła również, że w kontekście wyzwań związanych z zapewnieniem odpowiednich dochodów dla budżetu państwa MF - w dialogu z biznesem - poszukuje nowych rozwiązań, umożliwiających jednocześnie restart gospodarki i nowe inwestycje. Stąd pomysły na tzw. estoński CIT czy pakiet SLIM VAT.

"Pod stronie KAS cały czas też myślimy o uszczelnieniu, nie odłożyliśmy tego tematu na bok. Staramy się powracać do aktywności, które wobec m.in. izolacji musieliśmy zawiesić, jeśli chodzi o kontrole, ale staramy się też bardziej działać na gruncie analityki, żeby kierować te działania wobec przestępców, a nie przedsiębiorców" - zasygnalizowała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy