107,6 FM

Uczniowie bielskiej "Przemysłówki" poruszyli Śląsk "Ostatnim Darem"

Z kamerą odwiedzili kilka miast w województwie śląskim; przeprowadzili wywiady z ks. Piotrem Sadkiewiczem, proboszczem w Leśnej i Jadwigą Nogą, absolwentką swojej szkoły. Wszystko po to, by w ramach projektu "Ostatni Dar" przekonać mieszkańców Śląska do idei transplantacji.

Kiedy większość uczniów szkół województwa śląskiego odpoczywała podczas styczniowych ferii, oni chwycili w ręce kamerę i ruszyli na wyprawę do kilku śląskich miast, by poznać opinię ich mieszkańców na temat pośmiertnego dawstwa narządów. To był jeden z elementów projektu społecznego "Ostatni Dar", jaki zainicjowali uczniowie Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej w ramach praktycznej olimpiady: "Zwolnieni z teorii".

- Zdecydowaliśmy się podjąć ten temat, bo jest on ważny, ale naszym zdaniem pomijany i nie przebija się do społecznej świadomości tak bardzo, jak na przykład kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska - mówi Kamil Lorek, jeden z pomysłodawców projektu. - Moment śmierci bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny niezwykle traumatyczny. W tym najtrudniejszym i najbardziej bolesnym momencie trzeba nieraz podjąć szybką decyzję. Pragniemy, by pobranie organów do przeszczepu przestało budzić lęk i grozę, a kojarzyło się z życiem, miłością i najcenniejszym darem zmarłego. Niech ten trudny moment uwolni rodziny od wyrzutów sumienia, a wleje w nich otuchę, że nawet ze śmierci może wypłynąć dobro - dodaje.

Kamil i jego koledzy o idei transplantacji rozmawiali także z ks. Piotrem Sadkiewiczem, proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Leśnej, znanym propagatorem transplantacji, krwiodawstwa i dawstwa szpiku. Jak mówił młodym, dzielenie się swoim zdrowiem i życiem jest pięknym sposobem realizacji przykazania miłości. A w kontekście świąt wielkanocnych dodał: - Zmartwychwstanie nie jest zmartwychwstaniem narządowym, a duchowym.

Historią swego życia podzieliła się z uczniami także Jadwiga Noga - biorczyni serca, absolwentka ich szkoły.

Obydwie rozmowy, filmy ze śląskich miast, jak i specjalnie nagraną reklamę społeczną, w której przekonują do pozytywnego patrzenia na transplantację oraz wypełnienia i noszenia przy sobie oświadczenia woli, można zobaczyć na YouTube. Młodzi zaprojektowali również druczki oświadczenia. Chcą je rozdawać na ulicach miast, gdy tylko będzie już taka możliwość.

Zdjęcia do filmu, w murach szkoły, wykonał Kamil Lorek z 4 TG - tym samym uczniowie nawiązali do historii tego budynku, w którym mieścił się szpital wojskowy w czasie II wojny światowej. W reklamie zagrali jego koledzy: Małgorzata Gaik, Dominik Parma i Szymon Targosz z 4 AO, Igor Żukowski z 3 AN. Z kolei młode projektantki mody z klasy 3 TM: Zuzanna Krzyżewska oraz Jagoda Duszyk, dodatkowo uszyły pluszowe organy, dzięki którym swój przekaz technicy mogą kierować do wszystkich osób, bez względu na wiek.

Akcja bielszczan znalazła uznanie wielu instytucji. Patronat honorowy nad ich projektem objęli Marszałek Województwa Śląskiego, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Prymas Polski, prezydenci Bielska-Białej, Katowic, Chorzowa, Częstochowy, Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca oraz Żor, burmistrzowie Skoczowa, Cieszyna, Żywca oraz Pszczyny, starostowie cieszyński i bielski, a także Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

TAK RATUJE ŻYCIE #ostatni_dar #transplantacja
OSTATNI DAR
« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy