Publikujemy pełny plan uroczystości. W Wielki Piątek nie zabraknie Drogi Krzyżowej, której przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski.
W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii obowiązujące obostrzenia dotyczące udziału wiernych w Mszach św. i innych celebracjach nie pozwalają na to, by w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się tradycyjne Misteria Męki Pańskiej. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Ojciec Konrad Cholewa OFM, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, zaprasza więc do duchowej łączności wszystkich tych, którzy co roku przyjeżdżali do Kalwarii Zebrzydowskiej. Prosi też o uczestnictwo - całymi rodzinami - w obchodach Wielkiego Tygodnia poprzez internet LINK. - Wszystkie celebracje liturgiczne i nabożeństwa będą odbywały się w bazylice bez udziału wiernych i będą transmitowane na żywo przez kamery internetowe - wyjaśnia o. Cholewa.
W Niedzielę Palmową Msze św. będą odprawione o godz. 6, 7, 9, 11 (po niej odbędą się Gorzkie Żale), 13 (bezpośrednio po Eucharystii zaplanowano Drogę Krzyżową), 15, 17 i 19. Różaniec i Apel Maryjny odbędą się o godz. 20.30.
Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy Msze św. odprawiane będą o godz. 6, 7, 8, 9, 12, 17 i 19 (na tej Mszy św. będą głoszone nauki rekolekcyjne). Gorzkie Żale zaplanowano na godz. 18.30, a Drogę Krzyżową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia - na godz. 15 (Godzina Miłosierdzia). Dzień kończyć będą Różaniec i Apel Maryjny (godz. 20.30).
Wszystkie celebracje liturgiczne Triduum Paschalnego będą odbywały się w bazylice bez udziału wiernych i będą transmitowane na żywo przez kamery internetowe.
W Wielki Czwartek cudowny obraz NMP Kalwaryjskiej zostanie odsłonięty o godz. 6. O godz. 8 odbędą się jutrznia i poświęcenie "Wieczerzy Pańskiej" (tradycyjnie poświęcone opłatki będzie można zabrać po ustaniu epidemii). Na godz. 15 zaplanowano Godzinę Miłosierdzia (Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia), a o godz. 18 odprawiona zostanie Msza św. Wieczerzy Pańskiej, po której odśpiewane zostaną Gorzkie Żale.
W Wielki Piątek cudowny obraz NMP Kalwaryjskiej zostanie odsłonięty o godz. 6, a o godz. 8 odbędzie się jutrznia. O godz. 10 Drodze Krzyżowej w bazylice przewodniczyć będzie abp Jędraszewski. Nabożeństwo będzie transmitowane na antenie TVP3. Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia rozpocznie o godz. 15 Godzina Miłosierdzia. O godz. 17 odprawiona zostanie Liturgia Męki Pańskiej. Po niej rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim, urządzonym w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Adoracja potrwa do godz. 21.
Choć tradycyjne Misteria Męki Pańskiej nie odbędą się, obchody Wielkiego Tygodnia będą przeżywane tak samo uroczyście, jak co roku. Monika Łącka /Foto GośćRównież w Wielką Sobotę dzień rozpocznie się od odsłonięcia cudownego obrazu NMP Kalwaryjskiej (godz. 6) i jutrzni (godz. 8). Od godz. 6 do 15 trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Zakończy ją Koronka do Bożego Miłosierdzia w Godzinie Miłosierdzia. O godz. 18 rozpocznie się Wigilia Paschalna.
W Niedzielę Wielkanocną Rezurekcja odbędzie się o godz. 6. Pozostałe Msze św. zostaną odprawione o godz. 9, 11, 13, 15, 17 i 19 - z udziałem wiernych według zarządzeń państwowych.
Uwaga! Kaplica Cudownego Obrazu NMP Kalwaryjskiej każdego dnia będzie dostępna na modlitwę od godz. 6 do 17 z zastrzeżeniem, że jednocześnie nie może w niej przebywać więcej niż 5 osób.
Zgodnie z rozporządzeniem państwowym, obowiązuje zakaz przebywania na terenach zielonych pełniących funkcje publiczne. Zapis ten dotyczy także dróżek kalwaryjskich, które są parkiem pielgrzymkowym.
Zgodnie z rozporządzeniem państwowym, dróżki kalwaryjskie w czasie Wielkiego Tygodnia będą niedostępne dla pielgrzymów i turystów. Monika Łącka /Foto Gość