Śląskie. Miejsca pamięcia z dofinansowaniem MKiDN
Świętochłowice, 20.11.2015. Odsłonięcie pomnika dla więźniów Hali Targowej w Świętochłowicach oraz ofiar komunistycznego reżimu z 1945 r. Joanna Juroszek /Foto Gość

Śląskie. Miejsca pamięcia z dofinansowaniem MKiDN

Brak komentarzy: 0

Adam Stano / Radio eM

publikacja 29.04.2025 09:08

Znamy projekty rewitalizacji miejsc pamięci w naszym regionie z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze trafią do Świętochłowic, Chorzowa, Będzina, Żywca i Orzesza.

Znamy projekty rewitalizacji miejsc pamięci w naszym regionie z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze otrzymały między innymi Świętochłowice na renowację bramy do dawnego obozu w Zgodzie. 

Brama obozu w Świętochłowicach-Zgodzie została wpisana na listę zabytków. To jedyna pozostałość po dawnym podobozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Jest również pamiątką Tragedii Górnośląskiej, która miała miejsce w 1945 roku. Stąd plany renowacji obiektu, na które samorząd otrzymał ponad 250 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mów prezydent Świętochłowic, Daniel Beger:

Władze miasta planują, oprócz konserwacji samej bramy, uporządkować teren wokół niej oraz zmienić napis znajdujący się na makiecie dawnego obozu.

Tworzy się kolejne miejsce pamięci po będzińskim getcie. Dom Bojowników Getta przy ulicy Rutki Laskier znajduje się już pod opieką Fundacji Brama Cukermana, jednak dzięki pieniądzom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma stać się bardziej dostępny dla zwiedzających. 

- Jest to szczególne miejsce będące świadkiem historii II wojny światowej na tym terenie – przekonuje Piotr Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana:

W ramach dofinansowania przy Domu Bojowników Getta wykonane zostaną również prace archeologiczne i dokumentacyjne. W planach jest między innymi dotarcie do drugiej, nieodkrytej jeszcze przez historyków kryjówki znajdującej się pod dawną stodołą.

Wszystkie prace mają pozwolić na pełniejsze poznanie historii budynku, który w czasie II wojny światowej służył za siedzibę młodzieżowych organizacji żydowskich walczących z nazistowskim okupantem. Tłumaczy Piotr Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana:

Fundacja Brama Cukermana opiekująca się budynkiem w dzielnicy Kamionka otrzymała 170 tysięcy złotych na przeprowadzenie prac archeologicznych i dokumentacyjnych. 

Aktualnie Dom Bohaterów Getta już służy za miejsce edukacji historycznej i jest odwiedzany między innymi przez grupy młodzieżowe z Izraela. Opiekunowie budynku walczą o wpisanie go do rejestru zabytków.

Inne projekty, które otrzymały dofinansowanie to odtworzenie pomnika Powstańców Śląskich w Orzeszu, przywracanie pamięci o areszcie i katowni w Żywcu-Zabłociu. Ponad 200 tysięcy złotych trafi też do Chorzowa na konserwację Pomnika Powstańca Śląskiego wraz z jego otoczeniem.

 

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.