107,6 FM

Szczerski: Zrezygnowałem z kandydowania na komisarza UE

Zrezygnowałem z kandydowania na komisarza UE po tym, jak otrzymałem propozycję objęcia teki ds. rolnictwa; na swoje miejsce zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego; ostateczna decyzja należy do premiera - powiedział w poniedziałek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

25 lipca premier Mateusz Morawiecki poinformował po spotkaniu z nową szefową KE Ursulą von der Leyen, że polskim kandydatem na stanowisko komisarza w Unii Europejskiej jest szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek - jak podało radio RMF FM - Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza Unii Europejskiej. Prezydencki minister potwierdził tę informację w rozmowie z PAP.

"W polityce trzeba być uczciwym, jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza ds. rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwe jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny" - powiedział Szczerski.

 

"Na swoje miejsce zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego. Ostateczna decyzja, kogo zgłosi Polska - po moim wycofaniu się - należy do pana premiera" - dodał prezydencki minister.

Szczerski powiedział też, że o swojej decyzji poinformował wcześniej prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Janusz Wojciechowski był prezesem Najwyższej Izby Kontroli (1995-2001), prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego (2004-2005), posłem do Parlamentu Europejskiego (1999-2016). W 2010 r. przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W kadencji 2016-2022 jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Procedura wyboru komisarzy jest ściśle określona. Kraje członkowskie przyjmują w porozumieniu z nowo wybranym przewodniczącym KE listę kandydatów, po jednym z każdego państwa unijnego. Następnie kandydaci prezentują się przed właściwymi komisjami Parlamentu Europejskiego, a potem komisje te obradują za zamkniętymi drzwiami, aby przygotować ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. Ocenę przekazuje się przewodniczącemu PE.

W przeszłości zdarzyło się, że negatywna ocena spowodowała wycofanie kandydatury. Cały skład KE, w tym przewodniczący oraz Wysoki Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, musi zostać następnie zatwierdzony przez PE w jednym głosowaniu. Przewodniczący i komisarze po zatwierdzeniu przez europarlament są oficjalnie mianowani przez Radę Europejską, która podejmuje decyzję większością kwalifikowaną. 

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy