Wiara, sakramenty, modlitwa i dobre życie gwarantują łączność z Bogiem. Jeśli czegoś zabraknie, możemy liczyć co najwyżej na połączenie alarmowe.
Kolejny cykl katechez w hałcnowskiej bazylice otworzył wykład "Piękno chrześcijaństwa; znaczenie prawd wiary dla naszego życia", który wygłosił ks. dr hab. Marek Gilski, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Znaczną część audytorium stanowiła młodzież, przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
- Bóg nie jest tylko obserwatorem, ale stał się jednym z nas. Nie tylko dał nam przykazania, ale również, jako człowiek, pokazał nam, że są one możliwe do wypełnienia - przekonywał wykładowca. - W innych religiach dla bogów składa się w ofierze krew. W przypadku Chrystusa, to On przelał swoją krew dla nas. On nie stawia na pierwszym miejscu doskonałości, ale miłość. I każdemu z nas mówi: dasz radę.
W katechezie w bazylice uczestniczyli kandydaci do bierzmowania Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Ks. Gilski porównał życie wiarą do używania telefonu komórkowego. Opiera się ono na czterech filarach: wierze, sakramentach, modlitwie i praktyce życia. Można je porównać do numeru PIN, który pozwala w pełni korzystać z możliwości urządzenia mobilnego. Jeśli nie dysponujemy wszystkimi czterema cyframi tego numeru, pozostaje nam jedynie możliwość wykonania połączenia alarmowego. Tak samo jest z wymienionymi wyżej elementami chrześcijaństwa.
- Walcz o prawdę, a Bóg będzie walczył o Ciebie - podsumował swoje wystąpienie ks. Marek Gilski, zaznaczając, że miało ono charakter nie tyle wykładu, co osobistego świadectwa wiary.
Na zakończenie katechezy kilku słuchaczy skorzystało z możliwości zadania pytań. Dotyczyły one dobroci Boga oraz oceny - w jej kontekście - pojawiającego się w świecie, także w Kościele, zła.