W katowickiej katedrze odbyła doroczna pielgrzymka pracowników służby zdrowia.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Grzegorz Olszowski. Podkreślał w niej, że pracownicy sektora medycznego są współpracownikami Jezusa Chrystusa.
- Każdy szpital jest kliniką miłosierdzia, miejscem, gdzie świadczy się dobro - mówił. Przypomniał, że Jezus szedł przez ziemię dobrze czyniąc. Zwrócił uwagę także na fakt, że logika Ewangelii jest inna niż logika świata.
- Jezus wzywa nas do służby. Jeżeli ma nam na czymś zależeć, to właśnie na służbie - przyznał. - Prosząc o bliskość Jezusa w życiu, mamy pamiętać o służbie. By ona stawała się naszym udziałem, musimy odkryć swoją wartość. Musimy odkryć, jak ważni jesteśmy dla Jezusa - dodał.
Pod koniec Eucharystii złożono także gratulacje dr Barbarze Kopczyńskiej, która została odznaczona przez Kapitułę Naczelnej Rady Lekarskiej Medalem im. dr. Władysława Biegańskiego „Hominem Inveni”.
- Ta nagroda jest przyznawana lekarzom, którzy ten zawód traktują z pasją. Tych lekarzy jest bardzo wielu. Wielu widzę dzisiaj w tej katedrze. Ci, którzy działają z pasją, niech czują się także odznaczeni tym wyróżnieniem - mówiła dr Kopczyńska.
Ks. Łukasz Stawarz, diecezjalny duszpasterz pracowników Służby Zdrowia, przypomniał natomiast, że wyróżnienie to zostało przyznane za „zasługi w działalności społecznej oraz filantropijnej ukierunkowanej na niesienie bezinteresownej pomocy i wsparcia potrzebującym”.
Słowa wdzięczności za możliwość wspólnej modlitwy skierowała także dr Elżbieta Kortyczko, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. - Być blisko Chrystusa, to służyć. Nasze miejsca pracy, to miejsca służby - mówiła.
O potrzebie wsparcia społecznego dla pracujących w służbie zdrowia powiedział natomiast dr Jacek Kozakiewicz, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej i Okręgowej Rady Lekarskiej. Zauważył, że często zapomina się, że „prawdziwy postęp społeczny polega na postępie moralnym”.
Doroczna pielgrzymka pracowników służby zdrowia do katowickiej katedry odbywa się w niedzielę, która przypada po liturgicznym wspomnieniu św. Łukasza. Jej centralnym punktem jest Eucharystia pod przewodnictwem biskupa.
Wcześniej uczestnicy wspólnie modlą się Koronką do Bożego miłosierdzia. Całość kończy spotkanie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.