Miejsce, gdzie stały stare Nieboczowy, leży w obrębie wałów budowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Nowe Nieboczowy zostały wzniesione 7 km dalej.
Ostatnie domy w starych Nieboczowach zostały zburzone w grudniu zeszłego roku. Tamta wieś znalazła się w obrębie budowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.
Ten obiekt będzie - przynajmniej początkowo - suchym zbiornikiem przeciwpowodziowym. Woda Odry będzie wlewać się do niego tylko w czasie powodzi. Gdyby istniał w czasie wielkiej powodzi w 1997 roku, ocaliłby Racibórz i Opole oraz znacznie zmniejszył falę wezbraniową we Wrocławiu.
Mieszkańcy Nieboczów z determinacją walczyli o przeniesienie swojej miejscowości i dopięli swego. Ich miejscowość, przeniesiona na nowa miejsce, jest prawdopodobnie najnowocześniejszą wsią w Polsce. Powstała w szczerym polu na skraju miejscowości Syrynia, na terenie tej samej gminy Lubomia.
Choć mieszka tutaj na razie tylko ok. 180 mieszkańców, na skraju wsi stoi piękny stadion ze sztuczną nawierzchnią i z certyfikatem FIFA. Mecze mogłyby tu rozgrywać nawet młodzieżowe reprezentacje państw. Jest imponujący skatepark, duży plac zabaw, dwie siłownie pod chmurką, park, w którym kończy się budowa altan. Trwa też budowa sztucznej wyspy – w przyszłym roku wokół niej będzie już można moczyć nogi w czystej wodzie płynącego przez nową wieś strumyka. Jego brzegi spinają efektowne mostki. Jest też elegancki gmach, w którym znalazły siedzibę ośrodek kultury, remiza i przedszkole.
Jest też serce wsi - kościół św. Józefa Robotnika, zbudowany z pieniędzy z odszkodowania za stary kościół, przy finansowym udziale Banku Światowego. Abp Wiktor Skworc poświęci świątynię 8 września w czasie Mszy św. o 17.00. Wcześniej, o 16.00, pobłogosławi nową wieś.
Poniżej - zdjęcia nowych Nieboczów.