107,6 FM

Prymas Polski zaprasza na XI Zjazd Gnieźnieński

„W tym roku przypada setna rocznica zakończenia tragicznej I wojny światowej oraz stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Nawiązując do tych wydarzeń, pragniemy podjąć chrześcijańską refleksję nad wolnością i źródłami nadziei na przyszłość” – pisze abp Wojciech Polak w specjalnym zaproszeniu na XI Zjazd Gnieźnieński.

Komunikat będzie czytany w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w niedzielę 9 września. Jego pełna treść dostępna jest na stronach: www.prymaspolski.pl oraz www.archidiecezja.pl.

Metropolita gnieźnieński przypomina w nim, że narodowa niepodległość jest darem, o który nieustannie należy dbać dla dobra Ojczyzny, a także całej Europy, która – jak stwierdza – doświadcza dziś kryzysu własnej tożsamości.

„Dlatego pragnę serdecznie zaprosić kapłanów, osoby konsekrowane, świeckich przedstawicieli ruchów i grup duszpasterskich działających w parafii oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w XI Zjeździe Gnieźnieńskim. Wspólnej refleksji, prowadzonej przez około 50 prelegentów z 10 krajów Europy, towarzyszyć będą modlitwa, warsztaty i wydarzenia artystyczne” – zapowiada abp Wojciech Polak wyrażając przekonanie, że spotkanie będzie „czasem budowania zgody i szukania wspólnych rozwiązań, z korzyścią dla naszej Ojczyzny, Europy i dla nas samych”.

„Wierzę, że każdy z nas w bogatym programie Zjazdu Gnieźnieńskiego znajdzie inspirujące go zagadnienia i tematy. Jeszcze raz serdecznie zapraszam” – pisze na koniec prymas Polski.

XI Zjazd Gnieźnieński pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” odbędzie się w dniach 21-23 września w budynkach I LO i Kolegium Europejskiego w Gnieźnie.

W wydarzeniu weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda. Obecni będą przedstawiciele kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, której prezes, wraz z Prymasem Polski, tradycyjnie otworzy obrady. Po śmierci abp. Jeremiasza uczyni to po raz pierwszy bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Wśród zaproszonych gości i prelegentów są także m.in. kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio, która obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia.

W debatach udział wezmą świadkowie wiary, społecznicy, politycy, komentatorzy, ludzie zaangażowani w szeroko rozumianą działalność publiczną.

Jedną z nowości będzie rozbudowana część warsztatowa. Był to jeden z najczęściej pojawiających się postulatów po zakończeniu dotychczasowych kongresów – by ten właśnie segment zjazdowych obrad rozszerzyć i tym samym umożliwić uczestnikom zjazdu aktywniejszy w nim udział.

Przygotowano przeszło dwadzieścia tematów dotykających różnych aspektów życia społecznego i narodowego od pytań o wychowanie do wolności, patriotyzm, politykę, Holokaust, po media społecznościowe, manipulację, nowe technologie i wiele innych.

Uczestnicy warsztatów będą się zastanawiać m.in.: czy Europa wraca na wojnę? Jakie są granice wolności w życiu codziennym? Jak budować Kościół równych sobie kobiet i mężczyzn? Czy nowe technologie są barierą czy szansą dla ewangelizacji? Co oznacza w praktyce bycie chrześcijaninem wobec uchodźców? Czy wreszcie, jak być polskim patriotą, a zarazem solidarnym Europejczykiem? Warsztaty odbywać się będą w małych grupach pod okiem trenera. Każdy z uczestników może wybrać te, które najbardziej go interesuje.

Podobnie jak poprzednie Zjazdy Gnieźnieńskie tegoroczny kongres będzie również przestrzenią modlitwy, do udziału w której zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej.

W piątek 21 września zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne „Chrystus wyzwolił nas ku wolności”. Modlitwa rozpocznie się o godzinie 20.00 na gnieźnieńskim Rynku skąd wszyscy uczestnicy przejdą do katedry gnieźnieńskiej, gdzie kazanie wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Nabożeństwa ekumeniczne odbędą się także drugiego dnia zjazdu w gnieźnieńskich parafiach. Homilie wygłoszą duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich.

W niedzielę 23 września o godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. na zakończenie zjazdowych obrad, podczas której odczytane zostanie przesłanie uczestników XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Homilię podczas Eucharystii wygłosi kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Msza św. będzie transmitowana przez TVP Polonia.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę www.zjazd.org

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy