107,6 FM

Prymas na Jasnej Górze: Obecność w polskiej Kanie zobowiązuje

Na nas wszystkich ciąży wielki i święty obowiązek budowania sprawiedliwej jedności – powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Abp Wojciech Polak przewodniczył głównej sumie odpustowej w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Święto jest wyrazem wdzięczności za obecność Maryi w dziejach polskiego Narodu, a w roku 100-lecia niepodległości okazją do podziękowania za wolność. Na odpust mimo deszczu przybyło ok. 60 tys. pielgrzymów.

Prymas Polski przypomniał, że Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek i dobro wszystkich bez wyjątków Polaków. – Wiemy, że nie możemy jedynie dziękować za wolność. Nie możemy też poprzestać na wspominaniu chwalebnej przeszłości. Trzeba nam wszystkim odważnie, mądrze angażować się w nasze teraz, czyniąc wszystko dla wspólnego dobra, łącząc ludzi, a nie dzieląc – powiedział abp Polak.

Arcybiskup podkreślił, że „budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny musi odbywać się w zjednoczeniu wokół wspólnego dobra, w duchu pokory i otwarcia serca, nawrócenia i wzajemnej miłości, przebaczenia i pojednania”. – Trzeba zaniechania wzajemnych uprzedzeń i niechęci, które tak bardzo ranią, wyzbycia się zawiści i chęci zemsty – mówił abp Polak. Zauważył, że Maryja, Chluba naszego Narodu, jako Matka rodziny chce nas strzec wszystkich razem.

Ks. Prymas zaznaczył, że „przypomniał nam o tym właśnie tu, na Jasnej Górze papież Franciszek i dopowiedział jeszcze, że nasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Prosił więc, aby Maryja, mężna u stóp Krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w Wieczerniku w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepiła w nas pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, i pomagała nam żyć w jedności, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania jedynie własnej woli innym”.

Abp Wojciech Polak podkreślał, że w roku szczególnej wdzięczności za Niepodległą trzeba i naszemu pokoleniu, jeszcze raz, z całą mocą powtórzyć słowa Jana Pawła II: wolność jest dana człowiekowi od Boga jako miara jego ludzkiej godności. Jednakże jest mu ona równocześnie zadana. Wolność jest więc darem i zadaniem. I można jej używać dobrze lub źle, a to znaczy, że można przez nią budować lub niszczyć. – Nasza obecność w tym świętym miejscu, w polskiej Kanie, u tronu naszej Matki i Królowej, zobowiązuje nas do dobrego użycia wolności, do budowania, a nie niszczenia – mówił. Podkreślał, że Maryja jest w tym dla nas wsparciem. - Uczy oczyszczać nasze intencje, uczy z pokorą stawać wobec nowych wyzwań i czerpać ze stągwi, czyli zawierzyć Słowu Bożemu, aby doświadczać jego światła i jego skuteczności w naszym chrześcijańskim życiu – zauważył.

Prymas Polski podkreślił, że Maryja z jasnogórskiego szczytu uczy nas także i zachęca, byśmy powierzali w ręce Boga również naszą Ojczyznę. – Uczy wołania do Boga, by błogosławił Niepodległej, by nam błogosławił, by przemieniał nasze serca, by otwierał nasze umysły i zaciśnięte dłonie, by w roku 100-lecia niepodległości pozwolił nam jeszcze lepiej odczytać i zrozumieć wezwanie do życia w wolności, wezwanie do solidarności, zwłaszcza z najsłabszymi, wezwanie do budowania a nie niszczenia, wezwanie do szacunku dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, życia w jedności i wzajemnym szacunku – powiedział. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II: naród ginie, gdy znieprawia swego ducha – naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza. A duch ludzki prawdziwie się oczyszcza, gdy kroczy Bożymi ścieżkami, gdy czerpie z Ducha Jezusa Chrystusa, gdy daje Mu się wyzwolić z egoizmu i słabości.

Abp Polak podkreślał, że „o Jasną Górę opierała się nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenie do odzyskania niepodległości. Tu bowiem – jak mówił nasz wielki rodak – przez wszystkie lata zaborów i niewoli, przez wszystkie późniejsze noce okupacji i zniewolenia, z serc Polaków wyrywało się wspólne wołanie: przed Twe ołtarze zanosim błaganie – Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

W obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej biorą udział arcybiskupi i biskupi polscy. Obecny jest także kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, który przyszedł w pielgrzymce pieszej z Łodzi. Modli się również abp Rrok Gjonlleshaj z arch. czarnogórskiej, Prymas Serbii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy