W tę niedzielę redakcja "Gościa Niedzielnego" zawitała do parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie. Na każdej Mszy św. homilię głosi nasz redaktor naczelny ks. Adam Pawlaszczyk.
Reprezentacja naszej redakcji, na czele z redaktorem naczelnym ks. Adamem Pawlaszczykiem, gości przez całą niedzielę 29 lipca w parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie. Podczas każdej Mszy św. górale i turyści mogą usłyszeć homilię ks. Adama, w której mówi o zdrowym słowie. Kaznodzieja przypomina historię z raju Adama i Ewy. - Ta historia pasuje do świata mediów. To, co wtedy wydarzyło się w raju, jest dokładnym odzwierciedleniem tego, co jest przekleństwem współczesności. To jest kryzys słowa - zaznaczył redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego".
- Adam i Ewa stracili zaufanie do słów Boga, zakazujących im spożycia owocu. Zrobili to pod wpływem złego ducha. To on im mówił, że Bóg nie pragnie ich szczęścia. To utrata zaufania do Słowa Boga powoduje grzech, a jego następstwem jest chowanie się przed Panem Bogiem, zakrywanie siebie, coraz większe pogrążanie się w nieprawdzie - kontynuował ks. Adam.
Według redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" z dobrym słowem jest jak z dobrym jedzeniem. - Wiemy doskonale, że czym się żywimy, tym jesteśmy. Słowo to coś, co karmi nasz intelekt, duszę, nas całych. Możemy się żywić śmieciowym jedzeniem, obserwować postępującą degradację zdrowia. A można się żywić słowem prawdziwym, głębokim, ubogacającym. I w ten sposób pomnażać siły witalne - mówił ks. A. Pawlaszczyk.
Podczas niedzielnej sumy o godz. 11 do wspólnoty wiernych w Poroninie zostały włączone dwie małe góralki - Kornelia i Agnieszka. Sakramentu chrztu św. udzielił im proboszcz, ks. Stanisław Parzygnat. Liturgia jak zawsze była prowadzona w oprawie góralskiej, dlatego kapłani założyli ornaty z podhalańskimi symbolami. Mieszkańcy także byli ubrani w stroje regionalne, tak jak ochrzczone dzieci, ich rodzice i rodzice chrzestni.
Po każdej Mszy św. na wszystkich czekały niespodzianki od "Gościa", można było zakupić na naszym stoisku także najnowszy numer tygodnika i niedawno wydane publikacje książkowe.
Ks. Stanisław Parzygnat podziękował ks. Adamowi Pawlaszczykowi za przyjęcie zaproszenie do Poronina i podzielenie się z wiernymi ważnym słowem na temat dobrego i właściwego przekazu medialnego.
Parafia w Poroninie to bardzo prężnie działająca wspólnota, gdzie zapraszani są ciekawi goście, organizowane są częste pielgrzymki w wiele zakątków świata. Pielęgnowana jest kultura góralska, w czym pomaga Związek Podhalan. To właśnie ta organizacja zajmuje się góralską oprawą Mszy św. w każdą niedzielę w okresie wakacyjnym. Parafia została erygowana w 1833 r. W 2017 r. przypada zaś 60-lecie konsekracji kościoła w Poroninie.