107,6 FM

Nowy sondaż. PiS znowu z ponaddwukrotną przewagą nad PO

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public.

Do Sejmu nie dostałyby się: Nowoczesna (4 proc.), PSL (3 proc. proc.), Partia Wolność (1 proc.) i Partia Razem (1 proc.). 18 proc. spośród badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddałoby głos.

W porównaniu z majem notowania PiS wzrosły o 5 punktów procentowych. 2-procentowy spadek zanotowała Platforma Obywatelska, a Kukiz'15 1-procentowy wzrost. SLD i Nowoczesna utrzymały poparcie z maja. Na PSL, Partię Razem i Wolność chce głosować po 1 proc. mniej ankietowanych w porównaniu z ubiegłym miesiącem.

Chęć udziału w wyborach wyraziło 61 proc. respondentów, z czego 26 proc. stwierdziło zdecydowaną chęć, a 35 proc. uznało, że raczej poszłoby do głosowania. 28 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (12 proc. raczej nie, 16 proc. zdecydowanie nie); 11 proc. było w tej sprawie niezdecydowanych.

Kantar Public zwraca uwagę, że w czerwcu nie odnotowano zmian w deklarowanej chęci udziału w wyborach względem poprzedniego miesiąca.

Według ekspertki Kantar Public Urszuli Krassowskiej, na wzrost notowań partii rządzącej wpływ mogą mieć takie czynniki jak "zapowiedziany program Dobry Start, czyli 300 zł dla każdego ucznia, obietnice waloryzacji emerytur, a także utrzymująca się dobra koniunktura gospodarcza i niskie bezrobocie".

"Po stronie opozycji w tym miesiącu odnotowujemy niewielki spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej i PSL oraz stabilizację potencjału wyborczego Nowoczesnej i SLD" - zauważyła.

Krassowska zwróciła też uwagę, że nadal na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek Polaków, którzy chcą uczestniczyć w wyborach, ale nie znajdują na scenie politycznej swoich przedstawicieli.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 8-17 czerwca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1023 pełnoletnich mieszkańców Polski techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy