107,6 FM

Pasjonaci Czarnego Lądu

35 młodych odpowiadało w Katowicach na pytania o geografię Afryki, dawne religie jej ludów, o afrykański Kościół, a nawet o znaczenie słów w języku suahili. To XVI Olimpiada Znajomości Afryki.

A konkretnie jej okręgowy etap. Na Wydział Teologiczny UŚ w Katowicach, gdzie 5 marca trwała rywalizacja, przyjechali młodzi z całego województwa - nawet z odległego Koniecpola, z Częstochowy i z Milówki.

Mieli za zadanie odpowiedzieć na przykład na pytanie: "Władca królestwa Bono w dzisiejszej Ghanie był uznany za syna - A. boga słońca, B. księżyca i gwiazdy porannej, C. warana i lwa". Albo: "Touba to miasto w Senegalu, słynące - A. z produkcji orzeszków ziemnych, B. z kultu przodków, C. z grobowca kaznodziei Amadou Bamba.

- Ten konkurs animują głównie nauczyciele geografii, w mniejszym stopniu także katecheci - mówi ks. Jacek Błaszczok z Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Katowickiej. Wydział jest organizatorem okręgowego etapu olimpiady.

W Katowicach rywalizowało 35 uczniów z 15 szkół województwa śląskiego. Na tym etapie konkursu musieli wykazać się znajomością Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej "Ecclesia in Africa" Jana Pawła II, religii ludów Afryki oraz zagadnień odnoszących się do środowisk geograficznych Czarnego Lądu.

Pytania konkursowe przygotowuje co roku UKSW w Warszawie. Tam też pojadą w kwietniu zwycięzcy okręgowego etapu olimpiady.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy