107,6 FM

Premier Beata Szydło przybyła do Szwecji

Premier Beata Szydło przybyła w czwartek po południu do Goeteborga, gdzie weźmie udział w piątkowym unijnym szczycie społecznym. Głównym tematem spotkania unijnych przywódców mają być kwestie polityki społecznej, zatrudnienia oraz dostępu do rynku pracy.

"Odpowiedzialność za realizację polityki w tych obszarach ponoszą państwa członkowskie, ale warto wspólnie, poprzez wymianę doświadczeń i wiedzy wypracowywać skuteczniejsze instrumenty walki z bezrobociem czy ubóstwem" - powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Zaznaczył jednocześnie, że dzięki przemyślanej polityce rządu premier Szydło Polska na tym polu ma wielkie osiągniecia i konkretne efekty, na których mogą wzorować się inne państwa.

"Bardzo niskie bezrobocie, wciąż wzrastające zatrudnienie, istotny spadek ubóstwa w rodzinach czy systematyczny wzrost wynagrodzeń, wzrost PKB to przełom, jeśli chodzi o dotychczasowe podejście do prowadzenia polityki społeczno-gospodarczej w Polsce" - wskazał. "Pod tym względem jesteśmy wzorem dla wielu krajów Unii Europejskiej" - podkreślił.

Podczas szczytu oprócz sesji wprowadzającej odbędą się trzy równoległe spotkania. "Premier Szydło będzie uczestniczyła w sesji dotyczącej dostępu do rynku pracy" - poinformował Bochenek. Dodał, że obok szefowej polskiego rządu w panelu tym wystąpią: prezydent Rumunii, a także premierzy: Malty, Hiszpanii, Holandii, Chorwacji, Czech i Finlandii oraz jako gospodarz szczytu - szef szwedzkiego rządu Stefan Loefven.

Szydło zapowiedziała w środę, że podczas szczytu w Goeteborgu poruszy temat "skandalicznych" wydarzeń w Parlamencie Europejskim, kiedy podczas debaty eurodeputowani reprezentujący większość frakcji wzywali polskie władze do respektowania wartości UE. "Politycy, szkalujący swój kraj na forum międzynarodowym nie są godni jego reprezentowania" - napisała wówczas na Twitterze premier. "Podczas piątkowego szczytu europejskiego, odniosę się do dzisiejszych skandalicznych wydarzeń w PE" - dodała szefowa polskiego rządu.

Przyjęta w środę przez PE rezolucja stwierdza, że sytuacja w Polsce stanowi "jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 traktatu o UE". Eurodeputowani wyrazili zaniepokojenie zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa. Odnieśli się także do sytuacji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wyrażając ubolewanie, iż nie znaleziono kompromisowego rozwiązania problemu jego należytego funkcjonowania.

W rezolucji znalazło się też wezwanie do natychmiastowego "zawieszenia masowych wyrębów w Puszczy Białowieskiej" i "przestrzegania prawa do wolności zgromadzania się przez usunięcie z obecnej ustawy o zgromadzeniach zapisów dotyczących priorytetowego traktowania tzw. cyklicznych zgromadzeń cieszących się poparciem rządu".

Europarlament wezwał polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych zapisanych w traktatach UE. PE zainicjował też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu UE wobec Polski.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy