W niedzielę 9 lipca najprawdopodobniej dowiemy się, czy zabytkowe kopalnie trafią na listę UNESCO. Transmisja z obrad na rynku.
Podziemia zabytkowej kopalni w Tarnowskich Górach Roman Konzal W Krakowie trwa 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego członkowie zdecydują w głosowaniu, czy "Kopalnie ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" znajdą się na prestiżowej liście UNESCO.
W skład Komitetu Światowego Dziedzictwa wchodzą przedstawiciele 21 państw, m.in. Polski, Angoli, Chorwacji, Kuby, Filipin, Finlandii, Kazachstanu, Korei Południowej, Kuwejtu, Libanu, Peru, Portugalii, Tanzanii i Zimbabwe.
Rozpatrywane będą 34 wnioski. Kandydatura Tarnowskich Gór to jedyny obiekt z Polski i jedyny przemysłowy wśród tegorocznych propozycji.
We wniosku o wpis Tarnowskich Gór na listę wymieniono 28 atrybutów - z podziemnymi chodnikami, sztolniami, szybami. Tym, co szczególnie wyróżnia polski obiekt, jest unikatowy w skali świata system gospodarowania wodami podziemnymi.
- Trudno mówić o konkurencji, gdyż każda kandydatura rozpatrywana jest indywidualnie. Głosowanie nad Tarnowskimi Górami odbędzie się w niedzielę 9 lipca. Aby przedsięwzięcie się udało, na "tak" musi zagłosować 2/3 członków komitetu, czyli 14 państw - wyjaśnia Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT). W staraniach o wpis członkowie SMZT współpracują od lat m.in. z samorządem Tarnowskich Gór oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
Tego dnia na tarnogórskim rynku w oczekiwaniu na tę decyzję zaplanowana została od 10.00 do 18.00 impreza. Będzie wiele atrakcji, takich jak zabawy multimedialne, łowienie pstrągów, płukanie srebra, industrialny plac zabaw oraz spacery po mieście śladami górniczej historii (pierwsza tura o 11.00, a druga o 16.00).
Jednocześnie prowadzona będzie transmisja online z posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie (także na www.tarnowskiegory.pl).