Czy powstanie wspólna platforma informatyczna dla stron internetowych parafii i ruchów w archidiecezji?
To propozycja podkomisji ds. mediów, nad którą w sobotę 9 kwietnia debatowali na posiedzeniu plenarnym członkowie II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Głosowanie - na następnym posiedzeniu plenarnym 7 maja.
Wspólna dla parafii, ruchów kościelnych i zgromadzeń zakonnych platforma informatyczna systemu zarządzania treścią (CMS) miałaby ułatwiać im budowanie stron internetowych. Jest pewna bardzo istotna zaleta takiego rozwiązania: automatyczny przepływ informacji pomiędzy wszystkimi stronami na tej platformie.
System ma zostać tak zbudowany, żeby strony wyższego poziomu, np. strona archidiecezji katowickiej, mogły pobierać dane ze stron niższego poziomu. Mogą to być np. informacje o ciekawych wydarzeniach w parafiach, które wyświetlałyby się na stronie archidiecezji. I odwrotnie: najważniejsze ogłoszenia dotyczące całej archidiecezji mogłyby się automatycznie wyświetlać w odpowiednim okienku na stronie parafii.
Podkomisja proponuje, żeby udział w tej platformie był dobrowolny. Według projektu podkomisji, miałoby to być skierowane do parafii i ruchów „zalecenie”, a nie „zarządzenie”. - Jeśli zaproponujemy dobre narzędzie, które będzie łatwe w użyciu i korzystne dla parafii, to parafie będą z tego korzystać - mówił w czasie sesji plenarnej Synodu ks. Marek Gancarczyk, przewodniczący podkomisji ds. mediów i dyrektor Instytutu Gość Media.
Ks. Marek Gancarczyk przekonywał, że taka wspólna platforma informatyczna pozwoli na bardzo szybki przepływ informacji między parafiami, Instytutem Gość Media i Biurem Prasowym Archidiecezji Katowickiej.
Dyskusja, która zaczęła się toczyć po jego wystąpieniu, dotyczyła nie tyle sensowności tego projektu, co innych spraw. Były na przykład głosy, żeby w sprawozdaniu podkomisji więcej miejsca poświęcić na podkreślenie roli ewangelizacyjno-formacyjnej mediów katolickich w archidiecezji.
Padła propozycja powołania Rady Programowej dla Instytutu Gość Media. W podsumowaniu dyskusji tę propozycję poparł arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Zapowiedział, że Rady Programowe dla poszczególnych mediów, które są od niedawna złączone w Instytucie Gość Media, zostaną powołane jeszcze przed zakończeniem obrad Synodu. Miałyby to być odrębne Rady dla mediów ogólnopolskich i lokalnych.
Sporo propozycji padających z sali wykluczało się wzajemnie. M.in. profesorowie Julian Gembalski i Wojciech Świątkiewicz oceniali, że dokumenty przyjmowane przez synod powinny mieć naturę bardziej ogólną, bardziej wyznaczać kierunki działania, niż wskazywać konkretne środki do ich wykonania. Druga grupa zabierających głos prezentowała stanowisko dokładnie odwrotne. Padały propozycje, żeby rozbudować sprawozdanie podkomisji i uszczegółowić je; by zaproponować w tym dokumencie, jak Kościół lokalny powinien dziś prowadzić swoją misję choćby przez portale społecznościowe, np. Facebook.
Od ks. Sebastiana Kreczmańskiego, dziennikarza i członka podkomisji, zebrani dowiedzieli się, że wiele z padających z sali propozycji, jak archidiecezja powinna działać w internecie, już jest realizowanych. Można się jednak zastanowić, co zrobić, żeby te działania docierały do szerszego grona osób.