Koncert Grupy Gromowładni na cewkach Tesli w Muzeum Energetyki czy własnoręczne obsługiwanie urządzeń wodnych Śluzy Rudziniec na Kanale Gliwickim - to tylko dwa z 372 wydarzeń tegorocznej Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego odbędzie się 13 czerwca.
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu. Jej program wypełniony jest koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, konkursami, prezentacjami i np. nauką obsługi starych maszyn.
W tym roku wydarzenia Industriady odbędą się w 42 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach regionu. Ubiegłoroczna Industriada przyciągnęła ponad 77 tys. osób.
- Industriada to rzecz niezwykła. To, co się dzieje w naszym regionie i jest związane z Industriadą, wokół Szlaku Zabytków Techniki, to już na skalę europejską wydarzenie nieprawdopodobne, przyciągające dziesiątki tysięcy ludzi. Tak też planujemy i w tym sezonie - mówił Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego, podczas czwartkowej konferencji prasowej w zabrzańskim skansenie Królowa Luiza.
Koordynujący przedsięwzięcie Adam Hajduga z urzędu marszałkowskiego zasygnalizował, że aby ułatwić uczestnikom wybór najciekawszych dla nich atrakcji, wstępnie podzielono je na kategorie: dla pasjonatów, dla rodzin z dziećmi oraz dla nastawionych na sztukę i rozrywkę.
Zainteresowani będą mogli np. obejrzeć pracę 100-letniej parowej maszyny wyciągowej w Królowej Luizie czy wspiąć się na wieżę szybu Carnall.
Korzystając z rzadkiej możliwości wejścia na platformę wieży wyciągowej czynnej kopalni Murcki-Staszic, z góry będzie też można obejrzeć również zabytkowe katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec.
Po raz pierwszy w Industriadzie udział weźmie odrestaurowana Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim. Chętni będą mogli m.in. własnoręcznie obsłużyć wodne urządzenia. Z kolei w Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada będzie można uczestniczyć w uruchamianiu najstarszego w stacji zespołu parowego.