Dziesiątki tysięcy wolontariuszy „Szlachetnej Paczki” w miniony weekend dostarczyło pomoc do blisko 20 tys. potrzebujących rodzin, czyli do około 77 tys. osób. Paczki przygotowało łącznie ponad 700 tys. osób.
W miniony weekend odbył się finał projektu „Szlachetna Paczka”. Paczki przygotowane przez darczyńców dotarły do domów potrzebujących. W większości z nich znalazły się żywność, środki czystości, zimowa odzież, przybory szkolne. Odpowiedziano również na bardzo konkretne potrzeby i ofiarowano m.in. meble, sprzęt do rehabilitacji oraz szczególne upominki – wędkę, ciepłe pantofle, książkę sensacyjną, a nawet żywego koguta.
W sumie Paczki przygotowywało 700 480 osób (średnio 36 osób robiło jedna paczkę). „Zaangażowanie w projekt jest wydarzeniem społecznym – angażują się rodziny, szkoły, grupy przyjaciół. Dla niektórych firm wspólny wybór rodziny i zakupy to coroczny, wyjątkowy rytuał” – mówią osoby ze Stowarzyszenia „Wiosna”.
XIV edycja projektu połączyła ponad 805 tys. osób: darczyńców, którzy przygotowali pomoc, SuperW – czyli wolontariuszy, którzy odnaleźli potrzebujących, członków rodzin w potrzebie a także tych, którzy swoimi wpłatami sprawiają, że Paczka może działać. „Gdyby dodać do nich wszystkie osoby, które pomogły zorganizować tę edycję – osoby, które pracowały w magazynach i pomagały w transporcie paczek, pracowników firm-partnerów możemy śmiało powiedzieć, że w mądrej pomocy połączyliśmy niemal milion osób. To 2,5% Polaków!” – mówią o tegorocznym rekordzie osoby z „Wiosny”.
Średnia wartość paczki dla jednej rodziny deklarowana przez darczyńców to 2106 zł. To wartość oszacowana na podstawie anonimowych deklaracji darczyńców. Łączna wartość pomocy przekazanej rodzinom przez darczyńców sięga 41 236 824 zł.
Stowarzyszenie „Wiosna” jest dumne szczególnie z dwóch odnotowanych w tym roku parametrów – z liczby darczyńców, którzy zaangażowali się w projekt oraz z wzrostu łącznej wartości przekazanej pomocy, która wzrosła blisko o jedną czwartą w porównaniu do 2013 roku. „Jesteśmy nieziemsko szczęśliwi. Świat znowu stał się lepszy. Dziękujemy za Waszą pomoc” – mówił ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia "Wiosna".
„Szlachetną Paczkę” zorganizowano po raz czternasty. W pierwszej edycji projektu grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie kierowana przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia „Wiosna”) obdarowała 30 ubogich rodzin. W 2014 roku projekt organizowany był w 570 lokalizacjach w całej Polsce. Paczkę po raz pierwszy przygotował papież Franciszek, a po raz kolejny prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, a także wielu artystów i sportowców. Ludzie zaangażowani w projekt kierują się zasadą „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Wierzą, że postępując zgodnie z nią, sprawiają, że świat zmienia się na lepsze.