Trwają prace nad międzynarodową platformą cyfrowa dla Nowej Ewangelizacji – Nubes Dei (Chmura Boża).
Ma to być miejsce, w służące nie tylko wymienianie informacji, ale też nawiązywaniu kontaktów z ewangelizatorami z całego świata. Na potrzeby inicjatywy powstanie duży, międzynarodowy ośrodek w Gubinie.
NubesDei.org - pod takim adresem ewangelizatorzy z całego świata będą mogli wymieniać się informacjami, materiałami formacyjnymi czy poprosić o modlitwę. To pomysł polskich ewangelizatorów, który powstaje w kilku językach i we współpracy międzynarodowej - aktualnie w prace nad projektem zaangażowani są ewangelizatorzy z Polski, Niemiec i USA.
Nubes Dei (Chmura Boża) ma aprobatę Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji i Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. - Chcemy wykorzystać internet, by praca ewangelizatorów była skuteczniejsza, by ewangelizatorzy z całego świata mogli się nią dzielić - wyjaśnia Piotr Sowa, z Fundacji Cogito Ergo Credo ("Myślę, więc wierzę"), koordynator projektu.
- Jan Paweł II mówił o tym, że przestrzeń internetu to miejsce, w którym jest niesamowity potencjał dla nowej ewangelizacji - powiedział Piotr Sowa. Jak dodał, trzeba nie tylko ewangelizować ale i krzewić nową ewangelizację, po to, żeby kościół rzeczywiście był misyjny. - Chodzi o to, żeby mieć konkretną propozycję dla tych, którzy zostali zewangelizowani - powiedział.
Jedną z takich propozycji ma być platforma Nubes Dei. - To projekt dla każdego, komu jest bliskie świadectwo i głoszenie Ewangelii, ma pomóc ewangelizatorom z całego świata, żeby głosić w sposób nowoczesny - powiedział Sowa.
Projekt zakłada także stworzenie społeczności zaangażowanych w ewangelizację ludzi z całego świata, którzy będą mogli inspirować się swoimi działaniami, pisać co robią, kontaktować się ze sobą, ze swoim biskupem a może i z papieżem. - Kiedy człowiek religijny udostępnia na portalach społecznościowych coś, co nie pasuje do tego świata, często jest to usuwane - mówi Piotr Sowa.
Nubes Dei ma być też multimedialną bazą, z której będzie można swobodnie korzystać, szukając np. filmów, zdjęć, plików dźwiękowych. Takiej bazy często potrzebują np. katecheci. W tym miejscu będzie można takie pliki nie tylko znaleźć, ale też stworzyć z nich swoją prezentację.
Nubes Dei będzie też swoistą "kaplicą internetową", w której będzie można poprosić o modlitwę innych ewangelizatorów. - Będzie to wzajemne wsparcie. Na taką modlitwę będzie można też odpowiedzieć, pisząc np. "Modlimy się za ciebie w Polsce. Chcemy Ci pomóc w stworzeniu wspólnoty" - dodał Piotr Sowa. Organizatorzy planują m.in. internetową transmisję Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Od 6 grudnia br. na stronie NubesDei.org będzie można się zalogować, międzynarodowy "boom" organizatorzy planują podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.
Organizatorzy chcą także stworzyć Centrum Doskonalenia Osobowości. Będą mogły do niego przyjechać osoby z całego świata. W centrum będzie na nich czekał chrześcijański psycholog - będzie to pomoc dla tych, którzy czują się wypaleni albo po prostu potrzebują terapii. Powstanie także centrum ewangelizowania przez muzykę. Organizatorzy przyznają, że pomysłów mają coraz więcej, potrzebują także chrześcijańskich specjalistów, którzy chcieliby włączyć się w prace nad projektem.
Fundacja Cogito Ergo Credo na potrzeby projektu pozyskała od Agencji Mienia Wojskowego trzy duże budynki, które mieszczą się w Gubinie, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Tam też jest dom Wspólnoty św. Tymoteusza. Budynki z 1938 roku zostały odkupione za 272 tys. zł. Chcą tam stworzyć centrum ewangelizacji z prawdziwego zdarzenia.
- To potężny teren - będzie tam centrum ewangelizacyjne, do którego ludzie z całego świata będą mogli przyjechać, aby się uczyć ewangelizacji. Będzie tam też m.in. kino, studio dźwiękowe, sala koncertowa, telewizja internetowa. Chcemy wesprzeć Kościół w ten sposób - powiedział Piotr Sowa. Jeden budynek zostanie zagospodarowany na potrzeby projektu Nubes Dei, w drugim będzie się mieściło Centrum Doskonalenia Osobowości, w trzecim - Centrum ewangelizacji przez muzykę.
Zakup budynków to zaledwie 1 proc. kosztów. Całkowity koszt projektu, obejmujący także m.in. remont budynków, rozwój elektroniczny projektu, wyposażenie, obliczono na 24 732 172 zł. - Jeśli ten projekt uda się zrealizować, będzie to dowód na wielkość Pana Boga i to, że dobroć w ludziach nie umarła - dodał Piotr Sowa. W projekt można się włączyć poprzez modlitwę, osobiste zaangażowanie lub wsparcie finansowe. Więcej informacji jest dostępnych na stronie CogitoEgoCredo.org.
Organizatorzy zachęcają to współtworzenia projektu. Międzynarodowa platforma cyfrową dla Nowej Ewangelizacji, która powstaje pod egidą Fundacji Cogito Ergo Credo, będzie działać pod patronatem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji i Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.