Tajne depesze MSZ
Helmut Kohl Bundesarchiv, B 145 Bild-F074398-0021 / Engelbert Reineke / CC-BY-SA / CC 3.0

Tajne depesze MSZ

Brak komentarzy: 0

mk/ Rzeczpospolita

GOSC.PL

publikacja 12.11.2014 12:20

MSZ opublikuje dziś dotychczas tajne depesze w sprawie spotkania Helmuta Kohla i Tadeusza Mazowieckiego, do którego doszło w Krzyżowej 25 lat temu. W jednej z nich czytamy, że Polska nie chciała zjednoczenia NRD i RFN.

Po spotkaniu obie strony złożyły oświadczenie o nienaruszalności granic. Z depesz, do których dotarła wcześniej "Rzeczpospolita" wynika jednak, że mimo zapewnień, ówczesny szef MSZ, Krzysztof Skubiszewski, pisał do dyplomatów: „nie kwestionujemy prawa jakiegokolwiek narodu do samostanowienia. Zjednoczenie dwóch państw niemieckich wykraczałoby jednak poza to prawo”. Przekonywał też, że Polska popiera demokratyczne przemiany w NRD, ale przywrócenie jedności Niemiec nie leży w jej interesie.

Rozmowy w Krzyżowej dotyczyły też spraw gospodarczych. Z szyfrogramów wynika, że Mazowiecki zachęcał Kohla do zdjęcia „pętli zadłużenia” z Polski. Ubolewano też, że RFN stanowczo odmówiło rozmów na temat odszkodowań dla Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę.

Według informacji MSZ, polsko-niemieckie spotkanie początkowo nie wniosło przełomu we wzajemnych relacjach.

Spotkanie w Krzyżowej miało miejsce 12 listopada 1989 roku. Doszło wówczas do symbolicznego gestu pojednania polsko-niemieckiego. Za taki uznano znak pokoju, przekazany wówczas przez pierwszego premiera wolnej Polski, Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla.

Miejsce spotkania było symboliczne. Krzyżowa była bowiem w czasie II wojny światowej siedzibą jednego z ruchów oporu wobec nazizmu, tzw. Kręgu z Krzyżowej, skupionego wobec Jamesa von Moltke.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.