107,6 FM

Bp Szkudło: Świat potrzebuje znaku

- Proszę Was dzisiaj, w te wielkanocne święta: nie bójcie się być znakiem. Nie zaniedbujcie bycia znakiem! Jako Kościół, który "dążąc ku górze" całą resztę świata i całą resztę ludzkości pociąga za sobą - mówił w Niedzielę Wielkanocną bp Marek Szkudło.

Administrator archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W homilii zwrócił uwagę na przyczyny niewiary Tomasza. Zauważył, że wynikała ona z braku przyjęcia świadectwa pozostałych uczniów. Podkreślił też, że w wyznaniu Tomasza kryło się głębokie pragnienie spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. – Tomasz wysłuchał opowieści współbraci z apostolskiego grona i oświadczył, że nie wierzy, że potrzebuje znaków, a nie słów. I to nie samych znaków, czyli ran Jezusa, „śladów gwoździ”, których dotknąć będzie mógł swoimi palcami, ale i Jego samego – mówił.

Kaznodzieja wskazał na różnicę pomiędzy poznaniem płynącym z wiary a zrozumieniem. Podkreślił, że wiara nie jest jedynie uznaniem, że Bóg istnieje, ale odkryciem Jego działania i przyjęciem tego, Kim rzeczywiście jest. – Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem człowieka – to prawda wyłaniająca się z ciemności nocy, która najpierw omiotła Golgotę dramatycznym spektaklem, a potem – kilkadziesiąt godzin później – ustąpiła przed Światłem, które „nigdy nie zachodzi”. Przed Jezusem Chrystusem – mówił. 

Bp Marek podkreślił, że jedynym posłannictwem Kościoła jest świadectwo, które ma swoje źródło w spotkaniu z Bogiem. Przywołał słowa Jana Pawła II z encykliki "Redemptor Hominis": „Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa”. 

Administrator archidiecezji katowickiej przypomniał o trwającym Roku Jubileuszowym archidiecezji katowickiej. – Jako Kościół na Górnym Śląsku obchodzimy w tym roku stulecie naszego istnienia, życia wspólnoty, która pośród trudnych i wymagających zawirowań historii, odnajduje siebie w głoszeniu wszystkim, że Jezus zwyciężył śmierć, odnajduje siebie jako znak tej prawdy, świadek tej prawdy, my – Kościół jako wspólnota i każdy z nas z osobna – stwierdził.

Kończąc zachęcił wszystkich do odważnego świadectwa. – Proszę Was dzisiaj, w te wielkanocne święta: nie bójcie się być znakiem. Nie zaniedbujcie bycia znakiem! Jako Kościół, który „dążąc ku górze” całą resztą świata i całą resztę ludzkości pociąga za sobą – zaznaczył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy