107,6 FM

Czas natury nie mija - 30-lecie stowarzyszenia NPR

W Bielsku-Białej, 30 lat temu, 28 zapaleńców - z siostrami Anną Małecką-Puchałką i Moniką Małecką-Holerek na czele - postanowiło zostać wyjątkowymi ambasadorami życia i planowania rodziny zgodnego z naturą i Bożym planem.

Swój jubileusz w auli kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej świętował 4 listopada bielski oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, a zarazem Instytut Roezerowski - Stowarzyszenie Naturalnego Planowania Rodziny INER. Gospodyniami spotkania były te, od których wszystko się tu zaczęło: Anna Małecka-Puchałka - prezes PSNNPR i wspierająca ją siostra, Monika Małecka-Holerek.

Wśród gości byli: bp Roman Pindel, przedstawiciele duszpasterstwa rodzin z ks. Tomaszem Gorczyńskim, dr Ewa Ślizień-Kuczapska - prezes PSNNPR, Agnieszka Chrobak - szefowa INER Polska, a także dr Katarzyna Jankowska - wybitna specjalistka m.in. w zakresie endokrynologii ginekologicznej i andrologii w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, zaangażowana w szerzenie wiedzy na temat diagnostyki i leczenia niepłodności oraz słuchacze studium teologii rodziny.

Prezentując zarys historii bielskiego oddziału PSNNPR, jego prezes mówiła o inspiracji, jaką dali mu m.in. prof. Włodzimierz Fijałkowski i prof. Wanda Półtawska. Zwróciła uwagę, że oddział zakładało 28 członków, a po trzech latach ich liczba wzrosła trzykrotnie. Wśród osób, które były u początków są: Elżbieta Łuczaj i Lidia Steihof-Ciba. Regularnie szkolili się pod okiem najwybitniejszych fachowców - Hanny Cerańskiej-Goszczyńskiej czy Marii Lisieckiej-Berkan. Wciąż zdobywają wiedzę z zakresu różnych metod rozpoznawania płodności i dzielą się nią z młodzieżą, studentami teologii rodziny i lekarzami. Jednym z wychowanków oddziału jest dr Adam Kuźnik - wiceprezes stowarzyszenia i założyciel skoczowskiej poradni, której patronem został prof. Fijałkowski.

Do dziś bielski oddział wyszkolił 500 nauczycieli i instruktorów różnych metod świadomego rozpoznawania płodności. Wśród których są także specjaliści naprotechnologii.

Goście jubileuszu zauważyli, że obecne czasy - zresztą jak i minione lata - sprzyjają takiej działalności. Z jednej strony wiele małżeństw zmaga się z trudnościami z poczęciem i utrzymaniem ciąży, co kieruje ich do poszukiwania skutecznej diagnostyki. A z drugiej - moda na ekologię i życie zgodne z naturą - niekoniecznie nawet związane ze światopoglądem - mogą prowadzić do szczególnej troski o poszanowanie godności, zdrowia i życia kobiety, jak i dziecka.

W drugiej części spotkania odbyła się sesja naukowa „Płodność - zagrożenia i wspomaganie”. Podczas świętowania nie zabrakło… tortu i części artystycznej. Poezje Karola Wojtyły i prozę Wandy Połtawskiej recytowała Lucyna Bocek, zaś muzyczną dedykację dla zmarłej niedawno profesor zaprezentowały: pianistka Aleksandra Sadowska i jej córka, skrzypaczka: Maria Sadowska-Wieja.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy