„Jeśli jeszcze raz usłyszę o tym, że ludzie podróżowali, aby czcić ubóstwo, przyjadę po nich ciężarówkami i wrzucę do więzienia, a wypuszczę ich dopiero wtedy, gdy przestaną mieć mentalność ubóstwa” - miał powiedzieć Paul Kagame, w odpowiedzi na pielgrzymki do miejsc czczonych jako miejsca objawień maryjnych.
Nie jest jasne, jakie miejsca miał na myśli, nie wiadomo też, czy chodziło o Kibeho, do którego pielgrzymi przybywają co roku, 15 sierpnia.
Rwandyjskie Kibeho, to uznane od 2001 r. przez Kościół miejsce objawień maryjnych na kontynencie afrykańskim, gdzie widzącymi był trzy młode dziewczęta. Wydarzenia miały miejsce na początku lat 80. XX wieku.
Tegoroczna pielgrzymka do Kibeho, zgromadziła na mszy w sanktuarium, ponad 20 tys, wiernych.
Jak podaje serwis africanews, prezydent Kagame, podczas późniejszego spotkania z młodymi ludźmi, miał określić pielgrzymkę jako „straszną”.
„Jeśli jeszcze raz usłyszę o tym, że ludzie podróżowali, aby czcić ubóstwo, przyjadę po nich ciężarówkami i wrzucę do więzienia, a wypuszczę ich dopiero wtedy, gdy przestaną mieć mentalność ubóstwa” – cytuje wypowiedź Paula Kagame, który sam jest katolikiem, serwis africanews.
Nie wiadomo, co było przyczyną tak ostrej reakcji prezydenta Rwandy.
W komentarzu dla AFP, cytowanym przez serwis, rzeczniczka rwandyjskiego rządu przekonywała, że Kagame nie odnosił się do Kibeho, lecz prawdopodobnie miał na myśli mało znane miejsce w zachodniej Rwandzie, gdzie doszło do "nieformalnego wydarzenia o charakterze pielgrzymkowym".
„W swoim przemówieniu wygłoszonym na spotkaniu z młodzieżą, prezydent Kagame w żadnym momencie nie wspomniał o konkretnym miejscu pielgrzymek, a już na pewno nie o Kibeho. Najprawdopodobniej miał na myśli nieformalne wydarzenie o charakterze pielgrzymkowym, które miało miejsce w dystrykcie Rutsiro. Celem było zachęcenie młodych Rwandyjczyków, aby byli ambitni i ciężko pracowali, zamiast ulegać wpływom para-kultowych rytuałów” - tłumaczyła całe zdarzenie rzeczniczka rządu Rwandy, Yolande Makolo.
Kagame miał też powiedzieć: "Dowiedziałem się, że wielu młodych ludzi, aż tysiące… budzi się wcześnie rano, idzie przez trzy dni, aby udać się do (miejsca), w którym pojawiła się wizja, do krainy pielgrzymów, miejsca kojarzonego z biedą” - cytuje catholicculture.org.
Nie wiadomo nic o reakcji Kościoła katolickiego w Rwandzie na zaistniałą sytuację.
Według lokalnych mediów, Kościół w Rwandzie planuje rozbudowę miejsca pielgrzymkowego w Kibeho. Koszt inwestycji to 3,5 miliarda franków rwandyjskich (około 2,7 miliona euro).