107,6 FM

Korea Płd.: Rząd ogłosił plan rozwiązania sporu z Japonią o odszkodowania wojenne

Władze Korei Płd. przedstawiły w poniedziałek plan rozwiązania sporu z Japonią o odszkodowania za pracę przymusową w latach II wojny światowej. Wykorzystywanym Koreańczykom, którzy wygrali w sądzie z japońskimi firmami, ma zapłacić rząd w Seulu za pośrednictwem fundacji.

Spór o odszkodowania za pracę przymusową i wykorzystywanie seksualne w czasie II wojny światowej utrudniał w ostatnich latach relacje pomiędzy Koreą Płd. a Japonią, kluczowymi sojusznikami USA w Azji. Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol zabiega o rozwiązanie sporu i naprawę stosunków w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Korei Płn.

Propozycja formalnie przedstawiona w poniedziałek przez ministra spraw zagranicznych Korei Płd. Park Dzina zakłada, że rząd w Seulu wypłaci ofiarom odszkodowania za pośrednictwem fundacji, która pozyska fundusze z "dobrowolnych darowizn" sektora publicznego - podała agencja Yonhap.

Prezydent Jun oświadczył, że plan jego rządu jest oparty na determinacji, by prowadzić "zorientowane na przyszłość relacje" z Japonią.

Pomysł wywołuje jednak kontrowersje wśród ofiar i ich rodzin, ponieważ nie przewiduje odszkodowań bezpośrednio od japońskich firm. Gdy minister Park formalnie przedstawiał propozycję, na zewnątrz protestowało przeciwko niej kilkanaście osób - podkreśla agencja Reutera.

Rząd Japonii przyjął propozycję z zadowoleniem i przekazał, że podtrzymuje wcześniejsze oświadczenia, w których wyrażał żal za agresywne działania w czasie wojny. Tokio zezwoli również japońskim firmom na dokonywanie dobrowolnych wpłat na fundusz w Seulu - podała agencja Kyodo.

W 2018 roku Sąd Najwyższy Korei Płd. orzekł, że japońskie firmy Mitsubishi Heavy Industries i Nippon Steel muszą zapłacić 15 Koreańczykom odszkodowania za zmuszanie ich do ciężkich robót w czasie II wojny światowej, gdy Japonia okupowała Półwysep Koreański. Firmy odmówiły, co zrodziło ryzyko, że na poczet odszkodowań zajęte zostaną ich aktywa w Korei Płd.

Spór rozszerzył się na płaszczyznę gospodarczą, gdy w odpowiedzi na wyroki sądu rząd Japonii wprowadził ograniczenia w eksporcie do Korei Płd. niektórych rodzajów strategicznych materiałów wykorzystywanych w przemyśle elektronicznym. W odwecie Korea Płd. groziła nieprzedłużeniem umowy o dzieleniu się informacjami wywiadowczymi, co mogłoby narazić na szwank współpracę wojskową obu państw z USA. Ostatecznie umowę przedłużono.

Rząd Japonii twierdzi, że kwestia odszkodowań została "całkowicie i ostatecznie" zamknięta przez porozumienie pomiędzy obu krajami zawarte w 1965 roku. Według części ekspertów porozumienie zawarto pod presją USA, które chciały zgody pomiędzy swoimi sojusznikami w czasie eskalującej wojny w Wietnamie.

Japonia, która w II wojnie światowej sprzymierzona była z Niemcami, okupowała Półwysep Koreański w latach 1910-1945. Wielu Koreańczyków zmuszano do niewolniczej pracy w japońskich fabrykach, a nawet 200 tys. kobiet wykorzystywano seksualnie w sieci japońskich wojskowych domów publicznych.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy