107,6 FM

Ks. prof. Kempa: Pokój jest darem i zadaniem

"Pokój jest darem i zadaniem" - pisze do diecezjan ks. prof. Jacek Kempa. Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przygotował specjalne przesłanie na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Jest ono czytane dzisiaj w kościołach archidiecezji katowickiej. Tego dnia odbywa się również zbiórka na potrzeby WTL UŚ.

Ks. prof. Kempa zauważył, że w tym roku wyraźniej i boleśniej niż dotychczas dociera do nas jaskrawy kontrast między obietnicą pokoju, rozsiewaną przez atmosferę świąt Bożego Narodzenia, a otaczającą nas rzeczywistością. Pisze o wojnie na Ukrainie, ale też i mniejszych niepokojach takich jak konflikty rodzinne i sąsiedzkie, podziały społeczne, obawy o bezpieczeństwo, o przyszłość własną i najbliższych, niepokój o losy Kościoła i świata.

Wskazuje, że w Piśmie Świętym „pokój” (z hebr. szalom, grec. Ejrene, łac. pax) to pojęcie zbliżone do zbawienia. – Jego źródłem jest przymierze z Bogiem, a wyrazem – ufność składana w Bożej miłości – zawsze i niezmiennie wiernej, mimo ludzkiej nieprawości – czytamy. Ks. Kempa dodaje, że Mesjasz – „Książę Pokoju” kładzie kres wszelkim wojnom, przynosi sprawiedliwość i prawdziwe poznanie Boga.

Jak podkreśla dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego zwłaszcza podczas Bożego Narodzenia wypowiadane słowa i przywoływane obrazy obfitują w życzenia i orędzia pokoju. – Pełne pokoju są kolędy, atmosfera wigilijnej nocy i kontemplacja stajenki. (…) Niosą one jedno przesłanie: pokój jest darem Boga, oznajmionym i udzielonym przez Syna – w Jego narodzeniu, w Jego ziemskiej drodze, a ostatecznie w Jego przejściu przez śmierć do zmartwychwstania – zauważa.

Ks. Kempa przekonuje, że w betlejemskim orędziu pokoju, w słowach „Pokój wam!” ujawnia się, jak uwielbiony Pan łączy dar z zadaniem, jak zwiastując dar pokoju zarazem powierza nam misję pokoju w świecie. – Wiara mówi nam, że pokój jest Bożym darem. Zarówno pokój wewnętrzny, czyli pewien stan ducha, jak i pokój zewnętrzny, czyli pożądany stan stosunków międzyludzkich. Jeden zależy od drugiego. (…) Dla uczniów Chrystusa dar pokoju staje się zadaniem pokoju – czytamy w przesłaniu.

Jak zauważa, budowanie pokoju między ludźmi jest naszą odpowiedzią na Boży dar pokoju, którego doświadczamy. – Odpowiedź tę dajemy zatem wówczas, gdy pozwalamy, aby Duch Święty, dawca pokoju, ożywiał naszą wiarę, rodził nadzieję, doskonalił wzajemną miłość, uzdalniał do przebaczenia – wyjaśnia ks. profesor.

Odnosi się do nauczania Kościoła, które konkretyzuje wskazania dotyczące sposobów troski o pokój między ludźmi dzisiaj. Przypomina że od 1967 roku papieże formułowali w orędziach na Światowy Dzień Pokoju konkretne wskazania. – We wszystkich tych pouczeniach i przypomnieniach, wyzwaniach i zachętach fundament budowania pokoju jest jeden: to osobiste, własne, z pełnym przekonaniem przyjęte i wypełniane przykazanie miłowania Boga ponad wszystko oraz – zakorzenione w nim – przykazanie miłowania bliźniego jak siebie samego – wskazuje ks. dziekan.

Jak zauważa, pokój jest naszym stałym zadaniem, bo (…) nie mamy go raz na zawsze. Według ks. profesora misją teologii jest przedstawianie niezmiennej prawdy Ewangelii w zmieniającym się świecie. – W takiej mozolnej pracy intelektualnej i duchowej krystalizują się diagnozy i wskazania, które służą Kościołowi w konkretnym zaangażowaniu na rzecz pokoju – czytamy.

Jak zapewnia ks. profesor, także środowisko teologów na Górnym Śląsku, stara się wypełniać te zadania, a następnie komunikatywnie i czytelnie przedstawiać owoce nauki Chrystusa wszystkim ludziom dobrej woli. Wskazuje, że absolwenci wydziału na co dzień są wśród nas wszystkich: to księża, katecheci, animatorzy, doradcy życia rodzinnego, osoby pracujące w sektorze społecznym, gospodarczym, samorządowym i wielu innych. –Ich codzienna praca, naukowa pasja i żywa modlitwa wspierają wszystkich w znajdowaniu Bożego pokoju i w dzieleniu się nim z innymi – pisze ks. Kempa.

Na koniec dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli za duchowe i materialne wspieranie środowiska Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy